Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy indeks cen żywności jest najwyższy od 10 lat?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy indeks cen żywności jest najwyższy od 10 lat?
Indeks cen żywności najwyższy od prawie 10 lat.
Wypowiedź Janusza Piechocińskiego oceniamy jako prawdę, ponieważ informacja zawarta w jego tweecie jest zgodna z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Indeks cen żywności FAO (FFPI) jest miarą miesięcznej zmiany w cenach towarów żywnościowych na rynkach międzynarodowych. Na wskaźnik ten składają się średnie z pięciu indeksów cen grup towarowych: mięso, nabiał, zboża, oleje roślinne oraz cukier, ważonych średnimi udziałami eksportu każdej z grup w latach 2014–2016.
Według najnowszych danych w maju 2021 roku wskaźnik nominalnego FFPI wyniósł średnio 127,1 pkt. Jest to najwyższa wartość od września 2011 roku, kiedy to FFPI wyniósł 130,4 pkt (dane z pliku Excel). Zatem indeks cen żywności w zeszłym miesiącu był najwyższy dokładnie od 9 lat i 8 miesięcy.
Średnioroczne wartości nominalnego FFPI w ostatnich kilkunastu latach, z uwzględnieniem zmian cen każdej grupy towarowej z osobna, przedstawia poniższa tabela:
Natomiast wskaźnik realnego FFPI w maju 2021 roku był równy 126,4 pkt. Ostatni raz, kiedy indeks był wyższy, miało to miejsce w grudniu 2010 roku (wartość 129,4 pkt), a zatem już ponad 10 lat temu.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter