Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy PiS odmówiło wsparcia rezolucji PE o LGBT w Ugandzie?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy PiS odmówiło wsparcia rezolucji PE o LGBT w Ugandzie?
Nie-wy-o-bra-żal-ne…
Europosłowie PiS odmówili wsparcia rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej plany karania w Ugandzie homoseksualizmu KARĄ ŚMIERCI???
To nawet nie jest inna cywilizacja.
To anty-cywilizacja. https://t.co/6PtrZGHtdk— Marcin Bosacki (@MarcinBosacki) October 27, 2019
Wypowiedź Marcina Bosackiego odnosi się do rezolucji ws. sytuacji osób LGBTI w Ugandzie przyjętej przez Parlament Europejski dnia 24 października.
Powołując się na wstęp do tekstu, rezolucja powstała w odpowiedzi na falę homofobicznej retoryki stosowanej przez władze Ugandy w ostatnich tygodniach, w szczególności na zapowiedź Simona Lokodo, ministra ds. etyki i prawości, przywrócenia ustawy anty-homoseksualnej, w której znajduje się również przepis wprowadzający możliwość karania aktów homoseksualnych śmiercią (od wypowiedzi ministra odciął się za pośrednictwem swoich rzeczników rząd i prezydent).
Rezolucja przyjęta przez PE zawiera 14 punktów, które streścić można następująco:
- Wyrażenie zaniepokojenia homofobiczną retoryką reprezentantów władzy
- Wezwanie rządu Ugandy do podtrzymania negatywnego stanowiska wobec zapowiedzi ministra Lokodo
- Podkreślenie, że dyskryminowanie osób LGBTI to naruszenie podstawowych praw człowieka
- Potępienie stosowania kary śmierci w jakichkolwiek okolicznościach
- Zachęcenie do wprowadzenie zmian w kodeksie karnym dopuszczającym możliwość karania za akty homoseksualne
- Przypomnienie o zobowiązaniach wynikających z prawa międzynarodowego i umowy z Kotonu (umowy z 2000 roku regulującej stosunki UE z Afryką)
- Wyrażenie zaniepokojenia pogarszającą się sytuacją osób LGBTI w Ugandzie
- Wskazaniem na potrzebę reform w służbach mundurowych, które konieczne są, aby osoby LGBTI miały zapewnione bezpieczeństwo
- Ponowne powołanie się na umowy międzynarodowe
- Wezwanie delegacji UE w Ugandzie do uważnego przyglądania się sytuacji osób LGBTI i działania w zakresie poprawy ich traktowania
- Wezwanie UE do podjęcia aktywnych rozmów dyplomatycznych z Ugandą w celu nakłonienia partnera do działań dążących do poprawy sytuacji osób LGBTI w kraju
- Wezwanie Komisji i Rady do uwzględnienia gwarancji niedyskryminowania na tle orientacji seksualnej przy zawieraniu kolejnych umów z państwami Afryki
- Wezwanie UE do podjęcia działań mogących pomóc w chronieniu i promowaniu praw człowieka w Ugandzie
- Poleca przedstawienie rezolucji odpowiednim przedstawicielom
Analizując szczegółowe wyniki głosowań w Parlamencie Europejskim z 24 października należy przyjrzeć się 2 głosowaniom. Wyniki głosowania nad całością rezolucji (głosowanie nr RC-B9-0134/2019) pokazują, że za jej przyjęciem głosowało 521 parlamentarzystów, przeciw 4, a 110 wstrzymało się od głosu (w tym wszyscy biorący udział w głosowaniu europosłowie Zjednoczonej Prawicy).
W czasie obrad zdecydowano jednak o oddzielnym głosowaniu nad poparciem dla samego punktu 4. rezolucji (dotyczącego karania śmiercią za akty homoseksualne). W tym głosowaniu (nr RC-B9-0134/2019 – § 4), 573 parlamentarzystów zagłosowało za, 3 przeciwko, a 35 wstrzymało się od głosu. W tym głosowaniu wszyscy głosujący europosłowie ZP opowiedzieli się “za”.
Przez wzgląd na to, że choć faktycznie europosłowie PiSu nie poparli całej rezolucji, to w oddzielnym głosowaniu wyrazili poparcie dla punktu potępiającego stosowanie kary śmierci, uznajemy wypowiedź Marcina Bosackiego za manipulację.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter