Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Polska jest liderem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Polska jest liderem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej?
Polska gospodarka nie tylko rozwija się niezwykle szybko, jesteśmy cały czas liderem w Unii Europejskiej.
Zgodnie z najnowszym meldunkiem Eurostatu dotyczącym wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej w drugim kwartale 2019 roku, największy wzrost Produktu Krajowego Brutto, w porównaniu z pierwszym kwartałem, odnotowano w Luksemburgu. Dalej plasują się kolejno: Malta, Węgry, Rumunia, Litwa, Cypr, Dania, Bułgaria, Finlandia i znajdująca się dopiero na 10 miejscu Polska.
Również rozpatrując wzrost gospodarczy w skali rocznej, Polska nie jest liderem tego zestawienia, choć rzeczywiście pod tym względem znajduje się ona w czołówce. Zgodnie z danymi Eurostatu za 2018 rok, liderem wzrostu gospodarczego była Irlandia ze wzrostem 8,2% PKB, na drugim miejscu znalazła się Malta z 7%. Dopiero na trzecim miejscu ex aequo ze wzrostem gospodarczym rzędu 5,1% PKB znalazły się Polska, Węgry i kandydująca do UE, ale uwzględniana w zestawieniach Eurostatu, Czarnogóra.
Warto w tym kontekście dodać, że opublikowane 5 grudnia 2019 r. dane Eurostatu o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale 2019 roku nie obejmują wszystkich państw unijnych. Brakuje w nich, istotnych w kontekście naszej analizy, Irlandii, Malty i Luksemburga. Zarówno Malta jak i Luksemburg znalazły się przed Polską w drugim kwartale 2019, z kolei Irlandia była liderem wzrostu gospodarczego w całym 2018 roku. Z tego też względu, dane te nie mogą zostać wykorzystane w kontekście naszej analizy.
Zgodnie z powyższym, uznajemy wypowiedź za fałszywą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter