Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w Polsce jest najmniej zmarłych z powodu koronawirusa na świecie?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy w Polsce jest najmniej zmarłych z powodu koronawirusa na świecie?
Mamy najmniejszą liczbę ofiar śmiertelnych (z powodu koronawirusa – przyp. Demagog) na świecie.
W Polsce nie potwierdzono najmniejszej liczby zgonów na świecie spowodowanych COVID-19. Polska nie jest również państwem, w którym jest najniższa liczba zgonów na milion mieszkańców. W związku z tym wypowiedź Przemysława Czarnka uznajemy za fałszywą.
W wywiadzie udzielonym 23 sierpnia br. dla telewizji TVP1 poseł stwierdził, że w Polsce liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa SARS-CoV-2 jest najmniejsza na świecie. Z racji niedoprecyzowania wypowiedzi analizie zostaną poddane dwa warianty: jeden uwzględniający wartości nominalne oraz drugi uwzględniający wartości w przeliczeniu na milion mieszkańców.
Dane Our World in Data
Portal Our World in Data tworzony jest przez naukowców z różnych zakątków świata. Jak podkreślają pomysłodawcy projektu, ich celem jest szerzenie wiedzy na ważne tematy społeczne, takie jak bieda, głód, zmiany klimatu czy nierówności społeczne. Z danych portalu z 22 sierpnia br. wynika, że możemy wyróżnić kilka państw, w których stwierdzono przypadki COVID-19, ale nie odnotowano żadnego zgonu. Są to: Bhutan, Dominika, Kambodża, Grenada, Erytrea, Laos, Mongolia, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Seszele, Timor Wschodni oraz Watykan. Z kolei państwa, w których odnotowano jedynie jeden zgon z powodu COVID-19, to Burundi i Liechtenstein.
Biorąc pod uwagę zestawienie w przeliczeniu na milion mieszkańców (pomijając już państwa bez odnotowanych zgonów), najmniejszy wskaźnik wyliczono dla Mjanmy – 0,11 zgonu/1 mln. W Polsce z kolei potwierdzono 1 938 ofiar śmiertelnych, co daje 51,21 zgonu na milion mieszkańców.
Dane WHO
Najnowsze dostępne dane sprzed wywiadu pochodzą z 17 sierpnia. Światowa Organizacja Zdrowia od tego dnia zaczęła udostępniać dane co 7 dni, a nie codziennie, jak miało to miejsce wcześniej. Z raportu WHO wynika, że lista państw, w których nie potwierdzono ani jednej ofiary śmiertelnej koronawirusa SARS-CoV-2, pokrywa się z danymi Our World In Data. Statystyka zgonów na milion mieszkańców przekazana przez WHO nie jest jednak tak szczegółowa jak ta w wydaniu wspomnianego portalu. Możemy wymienić kilkanaście krajów, w których wskaźnik ten wynosi mniej niż jeden. Są to: Bhutan, Burundi, Dominika, Erytrea, Kambodża, Laos, Mjanma, Mongolia, Uganda, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Seszele, Tanzania, Timor Wschodni oraz Wietnam.
Zgodnie ze stanem z tego samego dnia w Polsce potwierdzono 1 869 zgonów, co w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców daje wynik 49.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter