Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Eurowybory – ile mandatów przypadnie Polsce?
Eurowybory – ile mandatów przypadnie Polsce?
Polacy wybierają jedną z największych ilości w ogóle europosłów w Europie, aż 53.
- W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku Polsce przypadają 53 mandaty.
- Polska jest piątym krajem z kolei pod względem liczby mandatów w Parlamencie Europejskim. Większą liczbę mandatów mają następujące państwa: Niemcy – 96, Francja – 81, Włochy – 76 i Hiszpania – 61.
Patryk Jaki: w tych wyborach liczy się każdy głos
25 maja 2024 roku Patryk Jaki był gościem programu „Dzisiaj” w Telewizji Republika. Europoseł wskazał, że nadchodzące wybory europejskie będą warunkować znaczenie Unii Europejskiej w Polsce.
Polityk odniósł się do planowanych zmian w traktatach europejskich. Stwierdził, że jeśli część kompetencji krajowych zostanie przeniesiona do instytucji unijnych, Polacy przestaną być gospodarzami we własnym państwie.
Patryk Jaki dodał, że liczba polskich mandatów jest jedną z największych w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślił, że tym większe znaczenie mają każdy głos i każdy mandat.
Jak wygląda rozkład mandatów na kadencję parlamentarną 2024–2029?
W eurowyborach w 2024 roku zostanie wybranych 720 posłów ze wszystkich krajów członkowskich. Jest to o 15 więcej niż w poprzedniej kadencji. Łączna liczba europosłów do PE jest ustalana przed każdymi wyborami i nie przekracza 750 mandatów, nie licząc przewodniczącego.
W nadchodzących wyborach najwięcej mandatów przypada europosłom z Niemiec. Będzie ich tyle samo co dotychczas, czyli 96, co jest maksymalną liczbą miejsc w Europarlamencie, jaką może mieć jedno państwo. Kolejna jest Francja z 81 mandatami, następnie Włochy z 76 mandatami i Hiszpania z 61 mandatami. Pierwszą piątkę zamyka Polska z 53 mandatami.
Najmniej przedstawicieli wybiorą obywatele Cypru, Luksemburgu i Malty – będzie ich po sześciu, czyli tyle, ile wynosi minimalna liczba mandatów przypisanych jednemu państwu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Jakie są zasady podziału miejsc?
Liczbę posłów z danego kraju opisuje zasada degresywnej proporcjonalności, wskazana w Traktacie o Unii Europejskiej (art. 14 ust. 2). Degresywna proporcjonalność jest stosunkiem liczby ludności państw członkowskich do liczby przydzielonych im miejsc w Europarlamencie.
Każdy członek Parlamentu Europejskiego pochodzący z państwa o większej liczbie ludności reprezentuje większą liczbę obywateli niż członek PE z państwa o mniejszej liczbie ludności. Jednocześnie im większa populacja państwa członkowskiego, tym większą liczbę miejsc otrzyma ono w Europarlamencie (art. 1).
Zmiany w podziale miejsc są wynikiem zmian demograficznych w państwach członkowskich (art. 1).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter