Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Czy ZNP był przeciwny wprowadzeniu gimnazjów?
Czy ZNP był przeciwny wprowadzeniu gimnazjów?
Marcin Zaborski – Związek Nauczycielstwa Polskiego w swoim oświadczeniu bardzo krytycznie pisze o pomyśle wygaszenia gimnazjów.
Anna Zalewska – Tak jak krytycznie opiniował projekt wprowadzenia gimnazjów.
Zanim w 1999 r. utworzono gimnazja, Związek Nauczycielstwa Polskiego protestował przeciwko wprowadzaniu strukturalnej reformy oświaty, czego wynikiem miało być właśnie pojawienie się gimnazjów. Dziennik Rzeczpospolita relacjonował, że w czasie 37. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP związkowcy krytycznie wypowiedzieli się na temat zaproponowanej reformy, zwłaszcza strukturalnej. Tę opinię ZNP w czasie swojego wystąpienia w sejmie 17. grudnia 1998 r. przywołał poseł Mirosław Swoszowski:
„Związek Nauczycielstwa Polskiego skierował apel do posłów Sejmu RP, pismo do marszałka Sejmu, w którym opowiada się za wprowadzeniem reformy programowej, a zaniechaniem strukturalnej z powodu nieobjęcia nauczycieli żadnym systemowym przygotowaniem do nowych zadań”.
W opublikowanym 9 września 2013 r. przez Dziennik Łódzki wywiadzie Sławomir Broniarz, prezes ZNP, przypomina, że ZNP było przeciwko wprowadzeniu gimnazjów.
Zgodnie z uchwałą związku z 20 listopada 2015 r. „Gimnazja należy doskonalić – nie likwidować. Poprawiać ich funkcjonowanie poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas. Ten kierunek powinien być priorytetem kreatorów polityki edukacyjnej”.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter