Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile osób na świecie zmarło z powodu przepracowania?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile osób na świecie zmarło z powodu przepracowania?
Właśnie wyszedł raport Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, która mówi, że 750 tys. ludzi rocznie ginie z powodu przepracowania.
- Zgodnie z raportem WHO liczba zgonów spowodowanych chorobami związanymi ze zbyt długimi godzinami pracy wyniosła w 2016 roku ok. 745 tys. Oznacza to wzrost o 29 proc. względem roku 2000.
- Większość zgonów spowodowanych nadmiarową liczbą godzin pracy przypada na mężczyzn – ponad 72 proc.
- W 2016 roku liczba osób pracujących powyżej 55 godzin tygodniowo wyniosła ok. 488 mln.
19 maja poseł Lewicy Maciej Konieczny był gościem programu Graffiti. Dyskusja na antenie Polsatu dotyczyła m.in. założeń „Polskiego Ładu”. Zdaniem polityka w programie obozu rządzącego warto byłoby zawrzeć zapis mówiący o skróceniu tygodnia pracy do 35 godzin. Polityk przytoczył przy okazji statystykę z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), opublikowanego 17 maja, który dotyczył badań nad zależnością między czasem pracy a ryzykiem śmierci z powodu udaru mózgu lub choroby niedokrwiennej serca.
Zgony spowodowane przepracowaniem
Wspomniane badanie dotyczące zgonów spowodowanych udarem i chorobą niedokrwienną serca wykonano w 183 państwach na całym świecie. Dotyczy ono danych za rok 2016 i porównuje te dane z latami 2010 i 2000. Dostępne jest również streszczenie raportu dostępne na stronie Światowej Organizacji Zdrowia. Badanie dowiodło, że istnieje zależność między nadmiarowymi godzinami pracy a ilością zgonów z powodów wyżej wymienionych chorób.
Długie godziny pracy w metodologii WHO oznaczają czas pracy wynoszący 55 i więcej godzin w tygodniu. Optymalny dla zdrowia standard, który ustalili badacze to 35-40 godzin tygodniowo. Zbyt długie godziny pracy odpowiadają za 1/3 wszystkich chorób związanych z pracą. Stwierdzono, że długie godziny pracy wiążą się z ok. 35 proc. wyższym ryzykiem udaru i 17 proc. wyższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca w porównaniu do pracy w przedziale 35-40 godzin tygodniowo.
Z dostępnych danych wynika, że w 2016 roku długie godziny pracy doprowadziły do ok. 745 tys. zgonów spowodowanych udarami (ok. 398 tys. zgonów) lub chorobą niedokrwienną serca (ok. 347 tys. zgonów). Co warte odnotowania, 72 proc. zgonów dotyczyło mężczyzn. W stosunku do 2000 roku liczba zgonów z powodu udarów spowodowanych długimi godzinami pracy wzrosła w 2016 roku o 29 proc.
Ponadto zbyt duża liczba godzin spędzonych na pracy spowodowała ok. 23 mln przypadków DALY (disability adjusted life-years). Określany tym skrótem wskaźnik obrazuje liczbę lat utraconych z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub przedwczesnej śmierci.
Najbardziej narażone Afryka i Azja
Autorzy badania naukowego wykazali również, jak obciążenie długimi godzinami pracy rozkłada się w poszczególnych państwach świata. Poniższa mapa przedstawia procentowy udział populacji państw pracujących od 55 godzin tygodniowo wzwyż. Najlepiej wypada w tym przypadku Europa oraz Ameryka Północna, w których notuje się najniższy odsetek przepracowanych osób. Najgorsza sytuacja występuje w Afryce oraz w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie odsetek takich osób przekracza 10 proc. a nawet 20 proc. populacji.
W 2000 roku odsetek osób na świecie, narażonych na długie godziny pracy, wynosił 8,1 proc., w 2010 roku – 8,3 proc, a w 2016 roku – 8,9 proc. Największy wzrost w latach 2000–2016 dotyczył mężczyzn (11,8 proc.); przy mniejszym wzroście kobiet (1,9 proc.). W latach 2000–2016 liczba zgonów spowodowanych chorobą niedokrwienną serca ze względu na zbyt długie godziny pracy wzrosła o 41,5 proc. z 245 tys. do 347 tys. Mniejszy wzrost zanotowano w przypadku udarów mózgu (o 19 proc.) – z 335 tys. do 398 tys.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter