Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile trwa rozpatrzenie ustawy przez TK?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile trwa rozpatrzenie ustawy przez TK?
Z drugiej strony tak ważne ustawy jak OFE, czekały w TK 18 miesięcy. Nie miał Trybunał problemu z tym, że tyle miesięcy ludzie czekają.
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie wniosków o zbadanie zgodności ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych z ustawą zasadniczą dnia 4 listopada 2015 r.
Wnioski w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego złożyli:
- dnia 30. stycznia 2014r. ówczesny prezydent Bronisław Komorowski,
- dnia 29. sierpnia 2014 r. ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.
Od momentu złożenia wniosku przez RPO do ogłoszenia wyroku upłynęło dokładnie 14 miesięcy i 7 dni. Z kolei od wpłynięcia wniosku prezydenta Bronisława Komorowskiego do TK do ogłoszenia wyroku upłynęło dokładnie 21 miesięcy i 6 dni.
Wypowiedź uznajemy za fałszywą, ponieważ podany przez Małgorzatę Wassermann okres 18 miesięcy, w którym Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wnioski prezydenta RP i Rzecznika Praw Obywatelskich, nie pokrywa się z rzeczywistym czasem zbadania wniosków.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter