Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi średnie wynagrodzenie kobiet?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile wynosi średnie wynagrodzenie kobiet?
Jeżeli chodzi o średnie wynagrodzenie kobiet w stosunku do mężczyzn to jest 3400 w stosunku do 4200, 800 złotych różnicy.
Według badania Sedlak&Sedlak z roku 2015, przeprowadzonego na próbie 81 349 mężczyzn oraz 61 661 kobiet, mediana zarobków mężczyzn wynosi odpowiednio 4200 złotych oraz w przypadku kobiet – 3400 złotych. Oznacza to lukę płacową o wysokości 19%.
Badania przeprowadzone przez GUS wskazują, że na 2014 rok przeciętne wynagrodzenie mężczyzn wyniosło 4481,75 złotych, a w przypadku kobiet – 3717,57 złotych. Według badania mężczyźni uzyskali przeciętne miesięczne wynagrodzenie o 9,1% wyższe, a kobiety o 9,5% niższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogółem w skali kraju. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn było o 20,6% wyższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiet. Również przeciętne godzinowe wynagrodzenie mężczyzn było o 13,9% wyższe od przeciętnego godzinowego wynagrodzenia kobiet. W 2014 roku wskaźnik zróżnicowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn dla Polski wyniósł 7,7, tym samym kobiety za godzinę pracy zarabiały średnio o 7,7% mniej od mężczyzn.
Dane opublikowane przez Komisję Europejską wskazują, że różnica w średniej płacy godzinowej kobiet i mężczyzn w Polsce w 2015 roku wynosiła 6,4%, natomiast różnica w całościowych zarobkach kobiet i mężczyzn wynosiła 29,6%.
Jak podaje Eurostat, różnica w średniej płacy godzinowej kobiet i mężczyzn na terenie Unii Europejskiej na rok 2014 wynosiła 16,1%. Polska stanowiła czwarty kraj z najmniejszą różnicą płac godzinowych w Unii Europejskiej zaraz po Słowenii, Malcie oraz Włoszech, natomiast w Estonii różnica ta jest największa i wynosi 28,3%.
Wypowiedź zostaje uznana za prawdziwą ze względu na zgodność z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2015 roku przez Sedlak&Sedlak.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter