Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ile wynoszą nakłady na naukę w Polsce?
Ile wynoszą nakłady na naukę w Polsce?
Przypomnę że i poprzedni rząd, i nasz rząd zobowiązały się do tego, że do roku 2020 poziom nakładów na naukę wzrośnie do 1,7% PKB, na razie osiągnęliśmy w roku 2015 poziom 1%.
Polska, jak każdy pozostały kraj członkowski Unii Europejskiej została zobligowana do przygotowania wieloletniego planu rozwoju spójnego z unijną strategią wzrostu „Europa 2020”. Plan UE obejmuje 5 obszarów: zatrudnienie, innowację, edukację, włączenie społeczne oraz energię i zmiany klimatu.
Liczba przytoczona w wywiadzie, czyli 1,70 % PKB, to poziom nakładów na działalność badawczo-rozwojową, do osiągnięcia którego zobowiązaliśmy się w krajowym programie działania (Narodowy Program Reform).
Co roku Komisja Europejska publikuje raport podsumowujący dotychczasowe osiągnięcia w realizacji strategii. Najbardziej aktualny pochodzi z lutego 2016 roku. Według zawartych w nim informacji, wydatki na badania i rozwój osiągnęły w 2014 roku 0,9 % PKB. Ta sama cyfra pojawia się także w najnowszym raporcie dotyczącym wysokości wydatków na badania i rozwój przygotowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Aktualne dane GUS, opublikowane pod koniec października bieżącego roku wskazują na to, iż w roku 2015 na badania i prace rozwojowe faktycznie przeznaczono 1% PKB.
Zgodnie z definicją GUS działalność badawcza i rozwojowa (w skrócie B+R) to: “systematycznie prowadzone prace twórcze, podjęte dla zwiększenia zasobu wiedzy, w tym wiedzy o człowieku, kulturze i społeczeństwie, jak również dla znalezienia nowych zastosowań dla tej wiedzy”. Mierząc poziom wydatków na B+R sumuje się nie tylko wydatki jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, ale także przedsiębiorstw posiadających zaplecze umożliwiające tego typu działania.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter