Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile zgonów na COVID-19 odnotowano w Polsce oraz Europie Zachodniej?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ile zgonów na COVID-19 odnotowano w Polsce oraz Europie Zachodniej?
Od początku pandemii w Polsce zmarło 3 tys. osób zarażonych koronawirusem. We Francji, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii 10 razy więcej.
Różnica w liczbie zgonów spowodowanych COVID-19 pomiędzy Polską a Francją jest około dziesięciokrotna. W przypadku Włoch różnica ta wynosi 11,9 raza, zaś w przypadku Wielkiej Brytanii 14,2 raza. Nieznaczna pomyłka nie zniekształca całokształtu stwierdzenia. W związku z tym wypowiedź Michała Wójcika uznajemy za prawdziwą.
Pandemia w Polsce i Europie Zachodniej
Poseł Prawa i Sprawiedliwości porównał sytuację tych czterech krajów w trakcie programu „Rozmowa Piaseckiego” na antenie TVN24 13 października o 7:30 rano. Z tego powodu w analizie uwzględniamy statystyki z 12 października. W Polsce tego dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 039 potwierdzonych zgonach z powodu zakażenia koronawirusem (na 130 210 potwierdzonych przypadków zachorowań). Tymczasem we Francji liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wynosiła już 32 825 (na 743 479 przypadków). We Włoszech śmierć poniosło 36 205 zakażonych (na 82 764 przypadków). Natomiast w najmocniej dotkniętej wśród państw europejskich Wielkiej Brytanii 12 października wiadomo było o 43 235 zgonach poniesionych w wyniku pandemii COVID-19 (na 653 480 przypadków).
A zatem różnice w liczbie osób zmarłych między Polską a pozostałymi wymienionymi przez Michała Wójcika państwami były następujące:
- między Polską a Francją: 10,8 raza,
- między Polską a Włochami: 11,9 raza,
- między Polską a Wielką Brytanią: 14,2 raza.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter