Czas czytania: około min.

Jak długo można stosować techniki operacyjne?

07.01.2016 godz. 0:00

Wypowiedź

Prawda

Uzasadnienie

ustawie o policji z 1990 roku w art. 19 ust. 8 jest określone, że kontrolę operacyjną zarządza się na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Natomiast Art. 19 ust. 9 dopuszcza w uzasadnionych przypadkach, gdy podczas stosowania kontroli operacyjnej pojawią się nowe okoliczności istotne dla zapobieżenia lub wykrycia przestępstwa albo ustalenia sprawców i uzyskania dowodów przestępstwa, sąd okręgowy, może wydać postanowienie o kontroli operacyjnej przez czas oznaczony również po upływie okresów, o których mowa w ust. 8. Jednakże Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 30 lipca 2014 roku stwierdził, że ten przepis jest niekonstytucyjny i wyznaczył, że po 18 miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw przepis straci moc obowiązującą, więc do 6 lutego możliwe jest stosowanie technik operacyjnych w czasie nieokreślonym.

projekcie ustawy nowelizującej ustawę o policji zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca określa maksymalny termin stosowania technik operacyjnych i wynosi on 18 miesięcy.

*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Podobał Ci się artykuł? Pomóż nam dzielić się prawdą!

Możesz śmiało rozpowszechniać ten artykuł na swojej stronie internetowej. Pamiętaj o podaniu źródła. Sprawdź jak możesz udostępniać.

Wpłać darowiznę i działaj z nami!

lub