Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak ZP głosowała ws. rezolucji PE o LGBT w Ugandzie?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jak ZP głosowała ws. rezolucji PE o LGBT w Ugandzie?
Myśmy (PiS – przyp. Demagog) poparli, zażądaliśmy oddzielnego głosowania nad art. 4 tego projektu rezolucji (ws. Ugandy – przyp. Demagog), w którym wyraźnie jest potępiona kara śmierci, w tym kara śmierci dla osób LGBT czy osób homoseksualnych. Za tym zagłosowaliśmy, za tym paragrafem potępiającym, za tym artykułem.
24 października w Parlamencie Europejskim odbyły się dwa głosowania odnoszące się do sytuacji osób LGBTI w Ugandzie.
Głosowanie nad całością rezolucji w sprawie sytuacji osób LGBTI w Ugandzie (głosowanie nr RC-B9-0134/2019) oraz głosowanie nad samym artykułem 4 rezolucji potępiającym stosowanie kary śmierci w jakichkolwiek okolicznościach (głosowanie nr RC-B9-0134/2019 – § 4). W głosowaniu nad całością rezolucji za jej przyjęciem głosowało 521 parlamentarzystów, przeciw 4, a 110 wstrzymało się od głosu (w tym europosłowie Zjednoczonej Prawicy). W głosowaniu za artykułem 4 rezolucji 573 parlamentarzystów zagłosowało za, 3 przeciwko, a 35 wstrzymało się od głosu. Wśród europosłów głosujących „za” byli wszyscy europosłowie ZP.
Choć w głosowaniu nad całością rezolucji, europosłowie Zjednoczonej Prawicy wstrzymali się od głosu, to w głosowaniu nad samym art. 4 rezolucji, wyrazili swoje poparcie, co oznacza, że wypowiedź Zdzisława Krasnodębskiego oceniamy jako prawdę.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter