Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jaka jest świadomość Polaków odnośnie HIV?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jaka jest świadomość Polaków odnośnie HIV?
Polska jest w Unii Europejskiej krajem o najwyższym odsetku osób nieświadomych bycia zakażonymi wirusem HIV. Szacuje się, że ponad 50% Polaków i Polek nie wie, że HIV ich dotyczy.
Źródłem danych, na które powołuje się B. Nowacka, jest najprawdopodobniej rozpowszechniony w polskich serwisach informacyjnych cytat z wypowiedzi Ireny Przepiórki ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądźmy razem” z XXXV Sympozjum „Szczepienia Ochronne”, zorganizowanego z okazji Europejskiego Tygodnia na Rzecz Szczepień 2017:
„Od 50 do 70 proc. zakażonych wirusem HIV Polaków nadal nie zdaje sobie sprawy, że jest nim zainfekowanych; to największy taki odsetek w Unii Europejskiej”.
Niestety, wypowiedź ta pozbawiona jest umocowania źródłowego. Również na stronie stowarzyszenia brak jest informacji odnośnie genezy takich danych. Zespół Demagoga nie dotarł do badań uwzględniających liczbę osób nieświadomych swojego zakażenia wirusem HIV w perspektywie ogólnej liczby zakażonych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.
Zgodnie z dostępnymi badaniami (Estimating HIV incidence and number of undiagnosed individuals living with HIV in the European Union/ European Economic Area, 2015) szacuje się, że w całej Unii Europejskiej odsetek osób nieświadomych swojego zakażenia wirusem HIV wynosi 122 tys. osób, co stanowi 15% wszystkich zakażonych. Jest to więc znacząco mniej niż dane prezentowane przez B. Nowacką, niemniej wynik ten odnosi się do wszystkich krajów unijnych.
Według Informacji Rocznej za 2016 r. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od momentu wdrożenia w Polsce badań w 1985 r., prawie w połowie (46,9% przypadków) zgłoszeń zakażenia wirusem HIV nie podano prawdopodobnej drogi zakażenia. Jak zaznaczono:
„Brak wiedzy dotyczącej dróg szerzenia się HIV w Polsce pozostawia bez przekonującej odpowiedzi pytanie o przyczynę gwałtownego wzrostu liczby zakażeń HIV w Polsce w ostatnich latach i ogranicza możliwość odpowiedniego ukierunkowania środków przeznaczanych na profilaktykę HIV w naszym kraju”.
Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS, od wybuchu epidemii AIDS w 1985 r., zakażonych wirusem HIV w Polsce zostało ogółem 22 038 osób (co najmniej 6 321 miało miejsce w związku z używaniem narkotyków), odnotowano również 3 506 zachorowań na AIDS, z czego 1 374 chorych zmarło.
W związku z powyższym, uznajemy wypowiedź za nieweryfikowalną.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter