Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jakie działania podjęła Polska Sieć Elektroenergetyczna?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Jakie działania podjęła Polska Sieć Elektroenergetyczna?
Działania które podjęliśmy (PSE) to przede wszystkim przygotowaliśmy odpowiednie plany koordynacyjne roczne z uwzględnieniem w odpowiedni sposób planów remontów bloków poszczególnych elektrowniach to pozwala nam na zapewnienie odpowiedniego poziomu rezerw mocy takich które zapewniają nam bezpieczeństwo pracy systemu elektro-energetycznego.
Na oficjalnej stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych dostępne są Plany koordynacyjne roczne 2016, 2017 i 2018, które zostały sporządzone w 2015 roku. Każdy z nich uwzględnia planowane remonty bloków poszczególnych elektrowni, podając konkretne daty ich przeprowadzanych (początek i koniec postoju) oraz typ. Plany koordynacyjne roczne zawierają również analizę bilansu mocy na poszczególne lata.
Podjęte działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej po sytuacji, która miała miejsce w sierpniu 2015 roku. Dnia 10 sierpnia Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., pełniące rolę operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego w Polsce wydały komunikat w sprawie wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej oraz podjętych w celu jego usunięcia działań. W komunikacie tym, który został nadany w programie 1 Polskiego Radia, określone zostały stopnie zasilania dla poszczególnych stref doby oraz obszar występowania ograniczeń. Dnia 12 sierpnia PSE na swojej stronie internetowej udostępniły również odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania. Komunikat jako przyczynę zaistniałej sytuacji podawał występowanie utrzymującej się fali upałów i niekorzystnej sytuacji hydrologicznej w kraju, co doprowadziło do ekstremalnych trudności w chłodzeniu w elektrowniach. Jednocześnie ograniczenia zdolności wytwórczych w elektrowniach systemowych nie zostały skompensowane mocami wytwórczymi innych źródeł, takich jak farmy wiatrowe ze względu na niekorzystne warunki wiatrowe.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter