Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
KO chciała 800+ od 1 czerwca. Projekt ustawy nie zyskał aprobaty
KO chciała 800+ od 1 czerwca. Projekt ustawy nie zyskał aprobaty
800+ mogło być już w czerwcu. Proponowaliśmy to, kiedy Jarosław Kaczyński powiedział: „Będziemy w przyszłości dawali 800+, od stycznia”. Powiedziałem: „Sprawdzam. Jeśli naprawdę to nie jest tylko gra wyborcza, zróbmy to razem już od czerwca”. Ludzie mogli mieć od czerwca 800+, oni (Prawo i Sprawiedliwość – przyp. Demagog) to zablokowali.
- Jarosław Kaczyński w czerwcu 2022 roku zapowiedział, że nie należy spodziewać się waloryzacji 500+.
- W maju 2023 roku prezes PiS ogłosił jednak podwyższenie wysokości świadczenia do 800 zł miesięcznie od 1 stycznia 2024 roku.
- Donald Tusk zaproponował, aby 800+ zostało wprowadzone już od 1 czerwca 2023 roku.
- W tym celu w maju do Sejmu wpłynął projekt ustawy autorstwa posłów KO, który nie trafił jednak pod obrady izby.
- W czerwcu własny projekt ustawy przedłożył rząd. Sejm przyjął ustawę w lipcu i również w lipcu podpisał ją prezydent. 800+ będzie wypłacane do 29 lutego 2024 roku, z wyrównaniem od 1 stycznia.
Sprawdzamy wypowiedzi z debaty wyborczej w TVP
Podczas debaty wyborczej w TVP uważnie wypisywaliśmy weryfikowalne wypowiedzi, a 10 z nich sprawdziliśmy jeszcze w trakcie trwania debaty. Wyniki naszych szybkich ustaleń możesz zobaczyć na portalu X.com. Na naszej stronie publikujemy teraz szersze analizy tych wypowiedzi.
Kaczyński zapowiada: nie będzie podwyżki 500+
Jeszcze w czerwcu 2022 roku zwiększenie wartości 500+ Jarosław Kaczyński określił „posunięciem proinflacyjnym”. Waloryzacja stałaby w sprzeczności z priorytetem rządu, którym jest zmniejszeniem inflacji.
W wywiadzie dla TVP3 Bydgoszcz Kaczyński mówił: – 700 plus to jest właśnie posunięcie proinflacyjne (…). Nie sądzę, żeby było (wprowadzone – przyp. Demagog). Ale to nie oznacza, że my zaniechamy pomocy dla rodzin. Natomiast, no trzeba najpierw zdusić inflację.
Prezes PiS zmienia zdanie
Jarosław Kaczyński zmienił jednak zdanie w maju 2023 roku. Mimo że inflacja nie spadła poniżej celu inflacyjnego, prezes PiS zapowiedział waloryzację świadczenia 500+.
Plany rządu ogłosił podczas konwencji partyjnej 14 maja: – Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus – stwierdził.
Tusk reaguje na zapowiedź Kaczyńskiego
Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź ze strony Donalda Tuska. Przewodniczący PO, już następnego dnia po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, powiedział: „Sprawdzam”. W jego przekonaniu zapowiedź waloryzacji 500+ ze strony PiS to ruch stricte polityczny, mający na celu poprawę notowań partii rządzącej przed kampanią parlamentarną.
Donald Tusk zaproponował, aby 800+ zostało wprowadzone nie od roku 2024, a już od 1 czerwca 2023 roku. 17 maja do Sejmu wpłynął projekt ustawy z inicjatywy posłów Kolacji Obywatelskiej. Zgodnie z zapowiedzią zakładał on wprowadzenie świadczenia 800+ od 1 czerwca 2023 roku.
Projekt nie trafił pod obrady Sejmu, ponieważ utknął na etapie prac komisyjnych. 18 maja Jarosław Kaczyński kontrował, że propozycja lidera PO jest niewykonalna ze względu na brak możliwości zmiany budżetu w tak krótkim czasie.
PiS przyjął własną ustawę
29 czerwca pod laskę marszałkowską trafił rządowy projekt ustawy, który przewidywał podwyższenie 500+ do 800+ do 29 lutego 2024 roku, z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Sejm ustawę przyjął ostatecznie 7 lipca. „Za” głosowały PiS, KO i Lewica. Waloryzacji sprzeciwiła się Konfederacja, Polska 2050, Koalicja Polska, Porozumienie i Wolnościowcy.
Szacuje się, że waloryzacja 500+ do 800+ to kolejne 24 mld zł przewidziane w wydatkach budżetowych państwa.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter