Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kontradyktoryjność – jak została unormowana w nowym KPK?
Art.167 §1 Kodeksu postępowania karnego znowelizowany ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw(Dz.U. 2015 poz. 396) stanowi “W postępowaniu przed sądem, które zostało wszczęte z inicjatywy stron, dowody przeprowadzane są przez strony(…)”. Jest to modelowe ujęcie zasady kontradyktoryjności czyli sporności. §2 tego artykułu stanowi “W innym postępowaniu przed sądem niż wymienione w §1 oraz w postępowaniu przygotowawczym dowody przeprowadzane są przez organ procesowy prowadzący postępowanie.” Tymi przepisami kontradyktoryjność wprowadzana jest jedynie do etapu sądowego postępowania karnego.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter