Czas czytania: około min.
Kontrowersje wokół wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej
06.03.2017 godz. 0:00
Wypowiedź

fot. Adrian Grycuk / Wikimedia / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en / modyfikacje demagog.org.pl
Artykuł 15 traktatu Unii Europejskiej stanowi wprost, że Rada Europejska wybiera swojego przewodniczącego określoną większością na okres 2,5 roku i mandat przewodniczącego jest jednokrotnie odnawiany, odnawialny i w przypadku przeszkody lub poważnego uchybienia Rada Europejska może postanowić inaczej. Czyli jakby mamy do czynienia z pewnym automatem, ten mandat przewodniczącego Rady jest po prostu odnawialny.

Manipulacja
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 15.5 Traktatu o Unii Europejskiej Rada Europejska wybiera swojego przewodniczącego większością kwalifikowaną na okres dwóch i pół roku. Mandat przewodniczącego jest jednokrotnie odnawialny (może on zostać jeden raz przedłużony o kolejną 2,5 -roczną kadencję). Innymi słowy – przewodniczący Rady Europejskiej posiada możliwość ubiegania się o reelekcję po upłynięciu traktatowego czasu pełnienia przez niego omawianej funkcji. Nie oznacza to jednak automatycznego mianowania pełniącego obowiązki przewodniczącego RE na następną kadencję.
Traktat nie przewiduje formalnej procedury proponowania kandydatów i kandydatek. W praktyce są oni mianowani przez rządy poszczególnych krajów członkowskich. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku poprzedniego przewodniczącego RE – Hermana Van Rompuya. Po zakończeniu kadencji (trwającej od 1.12.2009 do 31.05.2012) Rada Europejska ponownie wybrała go na przewodniczącego Rady Europejskiej na okres od dnia 1 czerwca 2012 r. do dnia 30 listopada 2014 r. Podkreślić należy, że w oficjalnym komunikacie Rada Europejska poinformowała o jednogłośnej reelekcji (w odrębnym głosowaniu) Hermana Van Rompuya, a nie na przykład przedłużeniu czy też odnowieniu jego kadencji.
Jak mówi art. 15.6 TUE w przypadku przeszkody lub poważnego uchybienia Rada Europejska może pozbawić przewodniczącego mandatu zgodnie z tą samą procedurą (z jaką został wybrany). Przepis ten nie odnosi się jednak do samej procedury reelekcji, a do działań podejmowanych przez przewodniczącego w trakcie trwania jego kadencji.
W związku z przedstawionymi wyżej informacjami – poprawnym przywołaniem artykułów traktatów europejskich, jednakże z wprowadzającą w błąd odbiorców wykładnią, wypowiedź tę należy uznać za manipulację.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Wpłać darowiznę i działaj z nami!