Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kto wprowadził kary za niezgłaszanie pedofilii?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Kto wprowadził kary za niezgłaszanie pedofilii?
Prawnicy twitterowi poruszeni brakiem nowelizacji art. 240kk w przyjętym projekcie Bo karanie za niezgłaszanie pedofilii wprowadził nasz obóz w 2017 roku (inicjatuwa Prezydenta @AndrzejDuda). Wcześniej w 240 nie było pedofilii (PO nigdy nie wpadła na taki pomysł) https://t.co/Bvu6JUmsyv
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) 14 maja 2019
Niezawiadomienie organu powołanego do ścigania przestępstw w przypadku posiadania wiarygodnych wiadomości o przygotowaniu, usiłowaniu lub dokonaniu niektórych czynów zabronionych, jest uznawane w art. 240 Kodeksu karnego za przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Grozi za nie kara pozbawienia wolności do lat 3.
Artykuł ten został znowelizowany ustawą z dnia 23 marca 2017 roku (weszła w życie 13 lipca 2017), poprzez dodanie do niego przestępstw seksualnych popełnianych na małoletnich:
- art. 197 § 3 i 4 – zgwałcenie małoletniego poniżej lat 15, także ze szczególnym okrucieństwem
- art. 200 – obcowanie płciowe z małoletnim poniżej lat 15, prezentowanie małoletniemu treści pornograficznych oraz poddanie go innym czynnościom seksualnym
Projekt tej nowelizacji wpłynął do Sejmu 8 września 2016 roku jako inicjatywa Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z wystąpienia Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzeja Dery, podczas I czytania ustawy w Sejmie, wynika, że właściwym inicjatorem przedstawionej wyżej zmiany był ówczesny Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak:
Propozycję zainicjowania zmian w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny oraz w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich dotyczącą podwyższenia poziomu ochrony osób małoletnich przedstawił prezydentowi Rzeczypospolitej w ramach Zespołu Analiz Systemowych rzecznik praw dziecka. W tym miejscu chciałem bardzo serdecznie podziękować panu rzecznikowi, panu Markowi Michalakowi, za tę bardzo cenną inicjatywę (…)
Za powołaniem Marka Michalaka na urząd Rzecznika Praw Dziecka 12 lipca 2013 roku głosowało 198 posłów PO. Prawie wszyscy posłowie PiS (121) byli przeciw. 16 nie głosowało. Za przyjęciem proponowanych przez Rzecznika zmian w III czytaniu w Sejmie, 24 lipca 2017 roku, głosowali prawie wszyscy posłowie PiS (227, nieobecnych 7) oraz PO (120, nieobecnych 12). Przeciw było jedynie 2 posłów Kukiz’15 oraz 1 poseł Nowoczesnej. Od głosowania wstrzymał się 1 poseł niezrzeszony.
Sebastian Kaleta w swojej wypowiedzi przedstawił nowelizację Kodeksu karnego jako wprowadzoną przez obóz Zjednoczonej Prawicy. Dodał przy tym, że Platforma Obywatelska nigdy nie wpadła na taki pomysł. Nowelizacja nie była jednak pomysłem obozu posła Kalety, a wybranego głosami PO rzecznika praw dziecka. Choć projekt zgłosił Prezydent, wobec braku takich uprawnień rzecznika, Sejm przyjął ją niemal jednomyślnie, w tym także głosami PO. W związku z tym wypowiedź Sebastiana Kalety uznajemy za manipulację.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter