Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Likwidacja kopalń w drodze ustawy? #StrajkNaŚląsku
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Likwidacja kopalń w drodze ustawy? #StrajkNaŚląsku
A co mamy w ustawie, która została dziś w nocy przegłosowana? Otwarta została ścieżka, że już nie trzeba będzie prowadzić konsultacji społecznych – ani z samorządem lokalnym, ani z prezydentami miast, ani ze związkami zawodowymi, a będzie można na podstawie ustawy podjąć decyzję o likwidacji kopalni.
Art. 1. pkt 3. ustawy uchwalonej dnia 16 stycznia 2015 r., uchyla Art 7. ustawy z dnia 7 września 2007 r. Oznacza to że uchylony został następujący zapis:
Art. 7. 1. W przypadku podjęcia decyzji o likwidacji kopalni, likwidator, o którym mowa w art. 6 ust. 2 pkt 5, opracowuje program przemieszczeń pracowników likwidowanej kopalni, zwany dalej „programem przemieszczeń”, nie później niż na 60 dni przed dniem zakończenia wydobycia węgla kamiennego w tej kopalni.
2. Program przemieszczeń, po zaopiniowaniu przez zakładowe organizacje związkowe działające u pracodawcy oraz przez wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), na terenie której jest zlokalizowana kopalnia, zatwierdza właściwy organ przedsiębiorstwa górniczego. Opinie te należy przekazać w terminie 30 dni od dnia otrzymania programu przemieszczeń.
3. W przypadku nieprzekazania opinii, o których mowa w ust. 2, program przemieszczeń obowiązuje po upływie 15 dni od dnia, w którym upłynął termin ich przekazania.
Usunięcie z ustawy powyższego zapisu zwalnia likwidatora kopalni z obowiązku przedstawienia programu przemieszczeń do zaopiniowania przez związki zawodowe oraz władze samorządowe. Oznacza to zatem że nie mają one ustawowej możliwości wpływania na decyzję dot. likwidacji kopalń.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter