Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Nocna prohibicja w Krakowie. Jakie przyniosła skutki?
Nocna prohibicja w Krakowie. Jakie przyniosła skutki?
Nocna prohibicja […] w ogóle w Krakowie się sprawdza. Jest dużo mniej w tej chwili, spadło o 50 proc., interwencji Straży Miejskiej w związku z tym.
- W maju 2023 roku Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę, na mocy której 1 lipca wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach od północy do 5.30. Zakaz ten nie obowiązuje barów i restauracji.
- W lipcu i sierpniu 2023 roku straż miejska odnotowała o 45,21 proc. mniej zgłoszeń związanych ze spożyciem alkoholu w godzinach nocnych w porównaniu do poprzednich wakacji. W samym lipcu był to spadek o 54,22 proc.
- Z danych udostępnionych miastu przez policję i straż miejską wynika, że od lipca do grudnia 2023 roku liczba zgłoszeń przyjętych przez straż miejską spadła o 28,84 proc., a liczba ujawnionych wykroczeń – o 39,86 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
- W tym samym czasie liczba interwencji policji spadła o 47,25 proc.
Nocna prohibicja w Krakowie
W połowie maja 2023 roku Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia na terenie Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych. Wkrótce potem dokument został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.
Zgodnie z tą uchwałą w Krakowie wprowadzono zakaz sprzedaży napojów alkoholowych w nocy, a dokładnie od północy do 5.30. Mowa o sprzedaży w sklepach, bo z tego ograniczenia wyłączone zostały bary i restauracje. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2023 roku.
Jednym z celów tej reformy, jak wyjaśnił wiceprezydent Bogusław Kośmider, było „ograniczenie uciążliwości spożycia alkoholu”. Do sprawy odniósł się jeden z kandydatów na urząd prezydenta Krakowa – Aleksander Miszalski. Polityk podczas wywiadu z Polsat News wyjaśnił [czas nagrania: 06:36], że prohibicja się sprawdziła, czego dowodem jest spadek interwencji policji i straży miejskiej w godzinach nocnych.
Straż miejska donosi o spadku liczby nocnych interwencji
W sierpniu 2023 roku straż miejska poinformowała, że zaobserwowała spadek liczby osób spożywających alkohol w miejscach zabronionych w porównaniu do okresu sprzed wprowadzenia prohibicji.
Z danych przedstawionych przez miasto wynika, że w lipcu i sierpniu 2023 roku liczba zgłoszeń związanych z nocnym spożyciem alkoholu w godzinach nocnych spadła o 45,21 proc. w porównaniu do lipca i sierpnia 2022 roku. Równolegle w tych dwóch miesiącach odnotowano wzrost liczby interwencji związanych z nielegalnym spożyciem w ciągu dnia (o 9,41 proc.)
Dane z pierwszego półrocza przedstawione przez miasto wskazują na to, że nowe przepisy przyczyniły się do spadku liczby interwencji straży miejskiej w godzinach obowiązywania uchwały. Od lipca do grudnia 2023 roku liczba przyjętych zgłoszeń spadła o 28,84 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.
Największy spadek liczby interwencji odnotowano w pierwszym miesiącu obowiązywania przepisów, czyli w lipcu 2023 roku (54,22 proc. w porównaniu do lipca 2022 roku). W sierpniu spadek wyniósł 33,33 proc., we wrześniu nie odnotowano spadku. W październiku spadek sięgnął 23,81 proc., a w listopadzie 15,63 proc. W grudniu za to odnotowano wzrost liczby interwencji o 28,57 proc.
Straż miejska i policja przedstawiają wnioski
Spadła również liczba wykroczeń zanotowanych przez straż miejską, do których doszło w godzinach obowiązywania uchwały. Łącznie między lipcem i grudniem 2023 roku zmniejszyła się ona o 39,86 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Swoje dane miastu przedstawiła również policja. Wynika z nich, że w godzinach obowiązywania uchwały liczba jej interwencji znacząco się zmniejszyła. Łącznie w drugim półroczu 2023 roku był to spadek na poziomie 47,25 proc. w porównaniu do drugiego półrocza 2022 roku.
Nowe przepisy przyniosły skutki dotyczące nie tylko interwencji w nocy, ale też tych dokonywanych za dnia. Policja raportuje, że między lipcem a grudniem 2023 roku odnotowała spadek interwencji o 28,68 proc., a straż miejska wskazuje, że w ich przypadku liczba odnotowanych wykroczeń spadła o 4,54 proc.
W całym 2023 roku liczba interwencji związanych z alkoholem wzrosła
Z raportu krakowskiej straży miejskiej wynika (s. 9), że w 2023 roku liczba zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach zabronionych wzrosła o 21,2 proc. (z 8043 w 2022 roku do 9749 w 2023 roku).
Podobnie, zgodnie z raportem (s. 10), w 2023 roku liczba ujawnionych wykroczeń przeciwko porządkowi publicznemu dotyczących naruszenia ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (czyli wykroczeń związanych z alkoholem) wzrosła o 10,66 proc. w porównaniu do roku wcześniej (z 22,3 tys. do 24,7 tys.).
Warto podkreślić, że są to dane za pełny rok, a uchwała wprowadzająca zakaz sprzedaży w godzinach nocnych zaczęła obowiązywać dopiero od jego połowy.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter