Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Odwołanie ambasadora. Jaką rolę odgrywa prezydent?
Odwołanie ambasadora. Jaką rolę odgrywa prezydent?
Można ściągnąć do Warszawy każdego ambasadora. Natomiast nie można go pozbawić tytułu ambasadora, o tym decyduje pan prezydent.
- Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o służbie zagranicznej ambasador podlega służbowo ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych. Dlatego minister może wezwać ambasadora do kraju i zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy.
- Jednocześnie w konstytucji znajduje się zapis mówiący o tym, że prezydent mianuje i odwołuje przedstawicieli Polski przy innych państwach (art. 133 ust. 1).
- Według art. 39 ust. 1 ustawy o służbie zagranicznej ambasadora odwołuje prezydent na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych. Wniosek musi zostać zaakceptowany przez premiera.
- Zanim minister spraw zagranicznych skieruje wniosek do prezydenta, jest zobligowany zasięgnąć opinii Konwentu Służby Zagranicznej.
- Wypowiedź Władysława Teofila Bartoszewskiego oceniamy jako prawdę, ponieważ finalna decyzja dotycząca odwołania ambasadora należy do prezydenta.
Bartoszewski zapowiada zmiany. Będą nowi ambasadorowie
Władysław Teofil Bartoszewski gościł na antenie Polsatu. Redaktor Marcin Fijołek zapytał wiceministra spraw zagranicznych, jak duża „czystka” planowana jest w kadrze dyplomatycznej.
Władysław Bartoszewski stwierdził, że część ambasadorów na pewno zostanie odwołana ze względu na brak wiedzy, doświadczenia czy znajomości języków obcych. Rząd może wnioskować o odwołanie konkretnych osób.
Wiceszef MSZ uważa, że rząd będzie w stanie porozumieć się z głową państwa co do odwołania poszczególnych osób. To będzie kluczowe, ponieważ – jak podkreślił Władysław Bartoszewski – finalna decyzja dotycząca odwołania ambasadora należy do prezydenta Dudy.
Jakie są zadania służby zagranicznej?
W art. 2 ustawy o służbie zagranicznej czytamy, że ma ona za zadanie ochronę interesów Polski w relacjach z innymi państwami, organizacjami międzynarodowymi i innymi podmiotami zagranicznymi. Za kierowanie pracami odpowiada minister właściwy do spraw zagranicznych (art. 8).
Zadania służby zagranicznej wykonują ambasadorowie, personel dyplomatyczno-konsularny, personel pomocniczy i personel obsługi (art. 13).
Jak powoływani są ambasadorowie?
Konstytucja (art. 133 ust. 1) wskazuje, że prezydent mianuje i odwołuje przedstawicieli Polski w innych państwach. Bardziej szczegółowe przepisy znalazły się we wspomnianej już ustawie. Zgodnie z jej art. 39 ambasadora powołuje i odwołuje prezydent na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych. Wniosek ten musi zostać zaakceptowany przez premiera.
Zanim minister właściwy do spraw zagranicznych skieruje wniosek do prezydenta, musi najpierw zasięgnąć opinii Konwentu Służby Zagranicznej. W skład konwentu wchodzą: minister spraw zagranicznych lub osoba przez niego wyznaczona, szef służby zagranicznej, przedstawiciel kancelarii prezydenta i przedstawiciel kancelarii premiera.
Jednocześnie zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o służbie zagranicznej ambasador podlega służbowo ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych. Dlatego minister może wezwać ambasadora do kraju i zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy. Tak stało się na przykład ze Stałym Przedstawicielem Polski przy Unii Europejskiej w grudniu zeszłego roku.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter