Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Port w Gdańsku w europejskiej czołówce? Sprawdzamy
Port w Gdańsku w europejskiej czołówce? Sprawdzamy
To dzisiaj już najważniejszy port na Bałtyku, jeśli chodzi o przeładunki kontenerowe i pnie się w czołówce portów europejskich. Dzisiaj jest już nasz port, port w Gdańsku, na 8. miejscu w Europie. Przegonił Barcelonę, przegonił takie porty, o których jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, by nam się nie marzyło.
- Port w Gdańsku poinformował, że uplasował się na ósmym miejscu pod względem przeładowanego towaru wśród europejskich konkurentów. Były to dane za I kwartał 2023 roku.
- Z naszych wyliczeń wynika, że w 2023 roku port w Gdańsku znalazł się na dziewiątym miejscu w Europie pod względem ilości przeładowanego towaru. Port w Barcelonie zajął dwunaste miejsce.
- W 2022 roku Gdańsk uplasował się na dziesiątej pozycji w UE, a Barcelona na dwunastej.
Wybory samorządowe już wkrótce. Trwa kampania
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe, w których Polki i Polacy wybiorą m.in. prezydentów swoich miast. W Gdańsku o kolejną kadencję powalczy Aleksandra Dulkiewicz, kandydatka Koalicji Obywatelskiej popierana przez stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska.
9 marca odbyła się konwencja wyborcza, podczas której Aleksandra Dulkiewicz mówiła o postulatach, z którymi idzie do tegorocznych wyborów samorządowych. Podczas ich prezentowania wspomniała, że Gdańsk jest w czołówce europejskich portów, jeśli chodzi o przeładunki kontenerowe.
Port w Gdańsku chwali się rezultatem za I kwartał 2023 roku
Według Aleksandry Dulkiewicz Gdańsk ma zajmować ósme miejsce w Europie pod względem ilości przeładunku. Tak też informował sam Port Gdańsk w połowie 2023 roku. W komunikacie wskazano:
„Po pierwszym kwartale br. Port Gdańsk wskoczył na 8. miejsce w rankingu portów europejskich, wyprzedzając takie portowe tuzy jak Marsylia, Barcelona, Konstanca czy Walencja. Na wyciągnięcie ręki jest już port w Amsterdamie”.
Jak czytamy w komunikacie, chodzi o wyniki za jeden kwartał, które zostały opracowane na podstawie informacji z portów.
Gdańsk na tle europejskich portów w 2022 roku
Z danych Eurostatu za 2022 rok wynika, że gdański port zajmował dziesiąte miejsce wśród portów UE pod względem masy brutto przeładowanych towarów. W ciągu dwunastu miesięcy przeładowano w porcie w Gdańsku ponad 63 mln ton towarów. W stosunku do 2021 roku port w Gdańsku odnotował największy, bo aż 40-proc. przyrost.
Więcej przeładowano w dziewięciu portach: w Walencji, Trieście, Marsylii, Hawrze, Algeciras, Amsterdamie, Hamburgu, Antwerpii i w Rotterdamie.
W 2022 roku gdański port wyprzedził ten w Barcelonie, który zajął dwunaste miejsce, a także ten w Konstancy, który znalazł się na miejscu jedenastym.
Ile towarów przeładowano w europejskich portach w 2023 roku?
Eurostat zaprezentował dane za II kwartał 2023 roku dotyczące pięciu największych portów UE. Znalazł się wśród nich Gdańsk, który uplasował się na piątym miejscu. Lepszy wynik osiągnęły tylko porty w Amsterdamie, Hamburgu, Antwerpii i Rotterdamie.
Eurostat nie ma pełnych danych za 2023 rok. Wobec tego sami zebraliśmy informacje dotyczące największych portów Unii Europejskiej. Z naszych wyliczeń wynika, że w 2023 roku pod względem przeładunku Gdańsk znalazł się na siódmym miejscu w UE oraz na dziewiątym w Europie.
Więcej niż w Gdańsku przeładowały porty w Rotterdamie, Antwerpii, Noworosyjsku, Hamburgu, Ust-Łudze, Algeciras, Konstancy i Hawrze. Za Gdańskiem znalazła się wspomniana przez Aleksandrę Dulkiewicz Barcelona.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter