Informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze świata fact-checkingu.
Demagog dołącza do AI4TRUST, aby walczyć z dezinformacją dzięki sztucznej inteligencji
Celem europejskiego projektu AI4TRUST, do którego dołączyło Stowarzyszenie Demagog, jest połączenie ludzkich umiejętności z potencjałem sztucznej inteligencji, aby szybko i skutecznie walczyć z dezinformacją w sieci.
Demagog dołącza do AI4TRUST, aby walczyć dezinformacją dzięki sztucznej inteligencji
Demagog dołącza do AI4TRUST, aby walczyć z dezinformacją dzięki sztucznej inteligencji
Celem europejskiego projektu AI4TRUST, do którego dołączyło Stowarzyszenie Demagog, jest połączenie ludzkich umiejętności z potencjałem sztucznej inteligencji, aby szybko i skutecznie walczyć z dezinformacją w sieci.
AI4TRUST to projekt koordynowany przez włoską Fondazione Bruno Kessler z Trydentu. Obok polskich partnerów projektu, czyli Demagoga i EURACTIV.pl, inicjatywa zrzesza także organizacje z Estonii, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Holandii, Rumunii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Reprezentanci wszystkich członków spotkali się 9 i 10 marca w Povo, siedzibie FBK podczas konferencji inaugurującej projekt.
„Platforma ma stać się miejscem, w którym można ocenić ryzyko konsumowania nierzetelnych informacji, ale przede wszystkim stworzyć godne zaufania środowisko internetowe, które dzięki zaangażowaniu badaczy, pracowników medialnych i decydentów politycznych, może ułatwić tworzenie i rozpowszechnianie wiarygodnych informacji i kontrnarracji, automatycznie przeciwdziałając dezinformacji”
– wyjaśnił Riccardo Gallotti (FBK), koordynator AI4TRUST.
Program umożliwi stworzenie platformy, która połączy możliwości sztucznej inteligencji z ekspercką wiedzą fact-checkerów. System będzie monitorował szereg mediów społecznościowych i źródeł informacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego, wykorzystując najnowsze algorytmy sztucznej inteligencji do analizowania tekstu, dźwięku i wideo w siedmiu językach. Będzie on też w stanie selekcjonować treści o wysokim ryzyku dezinformacyjnym, aby te mogły zostać przekazane do sprawdzenia przez profesjonalnych fact-checkerów i profesjonalne fact-checkerki, których praca dostarczy dodatkowych informacji do poprawy algorytmów.
Opracowane zostaną również raporty dopasowane do potrzeb mediów oraz decydentów politycznych. Dostarczanie im wiarygodnych informacji ma na celu zapobiegnięcie niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się dezinformacji.
„Dezinformacja – dodaje Gallotti – może sprawić, że ludzie będą kwestionować prawdziwość faktów i wiadomości, co utrudni podejmowanie świadomych decyzji, wpłynie niekorzystnie na aktywność obywatelską i prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa. Naszym celem w AI4TRUST jest stworzenie budzącej zaufanie przestrzeni internetowej dla profesjonalistów od komunikacji, żeby wspierać kulturę krytycznej informacji bazującej na sprawdzonych źródłach, tym samym przeciwdziałając dezinformacji i zachowując zaufanie do mediów i instytucji demokratycznych”.
Inicjatywa będzie trwała 3 lata i finansowana jest z budżetu Unii Europejskiej, która przeznaczy na nią 5 950 000 euro, z czego 1 043 500 euro przydzielono FBK.
Partnerami projektu AI4Trust są:
- FONDAZIONE BRUNO KESSLER (Włochy)
- ETHNIKO KENTRO EREVNAS KAI TECHNOLOGIKIS ANAPTYXIS (Grecja)
- UNIVERSITA DEGLI STUDI DI TRENTO (Włochy)
- „NATIONAL CENTRE FOR SCIENTIFIC RESEARCH »DEMOKRITOS«” (Grecja)
- CENTRE NATIONAL DE LA RECHERCHE SCIENTIFIQUE CNRS (Francja)
- UNIVERSITATEA POLITEHNICA DIN BUCURESTI (Rumunia)
- SAHER (EUROPE) OU (Estonia)
- GDI GLOBAL DISINFORMATION INDEX GUGHAFTUNGSBESCHRANKT (Niemcy)
- STOWARZYSZENIE DEMAGOG (Polska)
- FUNDACION MALDITA.ES CONTRA LA DESINFORMACION: PERIODISMO, EDUCACION, INVESTIGACION Y DATOS EN NUEVOS FORMATOS (Hiszpania)
- ASTIKI MI KERDOSKOPIKI ETAIRIA KENTRO KATAPOLEMISIS TIS PARAPLIROFORISIS / CIVIL NON-PROFIT COMPANY KENTRO KATAPOLEMISIS TIS PARAPLIROFORISIS (Grecja)
- EURACTIV MEDIA NETWORK B.V. (Holandia)
- SKYTG24 (Włochy)
- ASOCIATIA DIGITAL BRIDGE (Rumunia)
- EUROPEJSKIE MEDIA SP Z O.O. (Polska)
- FINCONS GROUP AG (Szwajcaria)
- THE CHANCELLOR MASTERS AND SCHOLARS OF THE UNIVERSITY OF CAMBRIDGE (Wielka Brytania)
Więcej informacji: https://cordis.europa.eu/project/id/101070190.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter