Demagog rujnuje faktoidy: czy zamoczony telefon należy włożyć do ryżu?
Telefon wpadł do wody – co robić? Zamoczony telefon: jak go osuszyć? Po tych dwóch pytaniach musi się pojawić trzecie: czy włożenie mokrego telefonu do ryżu pomoże go „uratować”? Sprawdźmy!
fot. Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Demagog rujnuje faktoidy: czy zamoczony telefon należy włożyć do ryżu?
Telefon wpadł do wody – co robić? Zamoczony telefon: jak go osuszyć? Po tych dwóch pytaniach musi się pojawić trzecie: czy włożenie mokrego telefonu do ryżu pomoże go „uratować”? Sprawdźmy!
Ten tekst jest częścią serii poświęconej faktoidom, czyli anegdotkom, które lubimy przekazywać, zwłaszcza w charakterze „naukowych” ciekawostek. Raz powielone, stają się prawie nieśmiertelne. Dlaczego? Ponieważ mają fantastyczny potencjał społeczny: miło jest rzucić w towarzystwie jakąś mądrą, intrygującą tezą.
Faktoidy nie zawsze są całkiem fałszywe, czasami są po prostu uproszczone, przesadne, „podkręcone” przez kolejne przekazy i emocje, jakie towarzyszą ich transmisji.
Dziś sprawdzimy, czy włożenie mokrego telefonu do suchego ryżu pomoże ocalić funkcjonalność urządzenia i zapobiegnie jego trwałemu zniszczeniu.
Zanim przejdziemy dalej, szybka podpowiedź: jeśli chcesz osuszyć telefon, ryż raczej ci się nie przyda. Podobnie jak suszarka czy grzejnik. Ale woreczki z krzemionkowym żelem (takie, jakie można znaleźć np. w nowych butach), ręczniki papierowe lub pojemnik ze sprężonym powietrzem do czyszczenia urządzeń elektronicznych – już tak.
Ryż może wchłaniać wilgoć, ale czy przywróci funkcjonalność telefonu?
Gareth Mitchell, dziennikarz technologiczny oraz inżynier zajmujący się technologiami, transmisjami medialnymi itp. na łamach BBC Science Focus zwraca uwagę, że włożenie mokrego telefonu do szczelnie zamkniętej torby z ryżem może co prawda osuszyć urządzenie z zewnątrz, ale niekoniecznie przywróci mu funkcjonalność utraconą przez zamoczenie. Mitchell zwraca też uwagę, że „ryż może utknąć w gnieździe słuchawkowym”.
Poradę tę opublikowano na stronie BBC w 2020 roku. Cztery lata później, w innym dziale portalu zamieszczono szersze wyjaśnienie: „Jeśli Twój iPhone zamoknie, nie susz go w worku z ryżem. […] Taka praktyka jest popularna, ale eksperci od dawna ją odradzają, a testy wskazują, że ta metoda jest nieskuteczna”.
Wkładanie telefonu do ryżu nie jest zalecaną metodą osuszania
W swoich rekomendacjach BBC powołuje się na portal technologiczny The Verge, a także na zalecenia producenta urządzeń – w tym wypadku firmy Apple. BBC podaje:
„Niedawno gigant technologiczny opublikował wytyczne informujące użytkowników, że [osuszanie iPhone’a w ryżu – przyp. Demagog] może spowodować jego uszkodzenie przez małe ziarenka. Firma wskazała, że zamiast tego należy delikatnie wytrząsnąć płyn, trzymając złącze telefonu skierowane w dół, a następnie pozostawić je do wyschnięcia. […]
Producent odradza również suszenie mokrego telefonu za pomocą »zewnętrznego źródła ciepła lub sprężonego powietrza«, co oznacza, że należy unikać grzejników i suszarek do włosów. […] Zamiast tego zaleca pozostawienie telefonu w »suchym miejscu ze stałym przepływem powietrza« przed ponownym podłączeniem go do ładowarki”.
Jak postępować z zamoczonym telefonem?
Apple nie jest jedynym producentem, który publikuje zalecenia dotyczące postępowania z zamoczonym telefonem. Również Samsung podaje użytkownikom swoje rekomendacje. Według tej firmy pierwsze 4 kroki postępowania z urządzeniem, które miało kontakt z wodą, to:
- wyłączenie urządzenia,
- delikatne usunięcie wilgoci,
- usunięcie zanieczyszczeń z urządzenia,
- wysuszenie urządzenia suchym, ale koniecznie chłodnym powietrzem.
W jaki sposób, według producenta, można usunąć z telefonu wilgoć? Firma podaje:
„Usuń jak najwięcej wilgoci z baterii, karty USIM, karty pamięci itp. za pomocą suchego ręcznika lub czystej szmatki. Bądź szczególnie dokładny podczas osuszania miejsc, do których może dostać się woda, takich jak gniazdo słuchawkowe lub port ładowania. Użyj wacika, aby upewnić się, że wilgoć została całkowicie usunięta”.
Kiedy należy celowo zanurzyć telefon w wodzie?
Kolejne rekomendacje firmy mogą się wydawać dość zaskakujące.
Samsung zaleca, by w uzasadnionych przypadkach kolejnym krokiem w „ratowaniu” telefonu było… zanurzenie go w wodzie. W jakich sytuacjach taka praktyka jest polecana? Wtedy, gdy urządzenie nie zamoczyło się w czystej wodzie.
Producent wyjaśnia:
„Jeśli do urządzenia dostaną się płyny, takie jak napoje, woda morska lub chlorowana woda basenowa itp., niezwykle ważne jest jak najszybsze usunięcie soli lub zanieczyszczeń. Wynika to z faktu, że obce zanieczyszczenia mogą przyspieszyć korozję płyty głównej. Po wyłączeniu urządzenia wyjmij wszystkie wyjmowane części, zanurz je w czystej wodzie na około 1-3 minuty, a następnie wypłucz. Następnie […] dokładnie osusz urządzenie”.
Jak skutecznie i bezpiecznie osuszyć mokry telefon?
Po wykonaniu powyższych czynności Samsung zaleca pozostawienie urządzenia do wyschnięcia w dobrze wentylowanym miejscu lub w pobliżu wentylatora z chłodnym powietrzem.
Suszenie „na gorąco” jest odradzane: „próba szybkiego wysuszenia urządzenia suszarką do włosów lub gorącym powietrzem może spowodować jego uszkodzenie”.
Producent zaleca też wstrzymanie się od włączania mokrego telefonu nawet wtedy, gdy wydaje się on już osuszony: „po wysuszeniu, przynieś zalane urządzenie do centrum serwisowego Samsung Electronics tak szybko, jak to możliwe”.
Ekspert: „Nie wkładaj telefonu do pojemnika z ryżem”
Do sprawy „ratowania” zamoczonego telefonu suchym ryżem odniósł się również dr Ritesh Chugh, specjalista technologii informacyjnych i komunikacyjnych z Central Queensland University.
Na łamach The Conversation specjalista podaje: „Nie wkładaj telefonu do pojemnika z ryżem. To, że ryż pomaga w wysuszeniu telefonu, jest mitem. Zamiast tego […] natychmiast wyłącz urządzenie i nie naciskaj żadnych przycisków”.
Co należy robić z wyłączonym urządzeniem w dalszej kolejności? Dr Chugh zaleca:
„Wytrzyj telefon do sucha ręcznikami papierowymi lub miękką ściereczką. Delikatnie potrząśnij urządzeniem, aby usunąć wodę z portów ładowania, ale unikaj silnego potrząsania, ponieważ może to dodatkowo rozprzestrzenić płyn wewnątrz. Wyjmij kartę SIM.
Użyj sprężonego powietrza w aerozolu, aby wydmuchać wodę, jeśli taki posiadasz. Unikaj używania gorącej suszarki, ponieważ ciepło może zniszczyć gumowe uszczelki i uszkodzić ekran. Wysusz telefon (a zwłaszcza porty) przed wentylatorem”.
Wstrzymaj się od używania schnącego telefonu przynajmniej na kilka godzin
Wstępnie osuszone urządzenie należy na pewien czas zostawić „w spokoju”. Niewskazane są zbyt szybkie próby ładowania czy korzystania z telefonu. Dr Chugh wymienia kolejne kroki postępowania:
„Zostaw telefon w szczelnym pojemniku wypełnionym saszetkami żelu krzemionkowego (to te małe saszetki, które dostajesz w nowych butach i torbach) lub innym środkiem osuszającym. Pomagają one wchłonąć wilgoć.
Nie ładuj telefonu, dopóki nie będziesz pewien/pewna, że jest suchy. Ładowanie urządzenia, które ma płyn w środku lub w portach, może spowodować dalsze uszkodzenia. Apple zaleca odczekanie co najmniej pięciu godzin, gdy telefon wydaje się suchy, przed jego naładowaniem (lub do momentu zniknięcia alertu)”.
A co, jeśli powyższe kroki nie pomagają i wygląda na to, że urządzenie, pomimo twoich starań, nadal nie działa? Ekspert radzi, by w takiej sytuacji nie próbować samodzielnego otwierania telefonu. Lepiej zanieś go do specjalisty.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter