Omawiamy ważne fakty dla debaty publicznej, a także przedstawiamy istotne raporty i badania.
EDMO: Uchodźcy i migranci na celowniku dezinformacji
W grudniu dezinformacja w Europie skupiła się na budowaniu podziałów w społeczeństwie. Popularne były treści uderzające w uchodźców z Ukrainy oraz podsycające nienawiść do muzułmanów. Mocno trzymają się również stare narracje dotyczące pandemii oraz zmiany klimatu.
Fot. Chandler Cruttenden / Pexels / Modyfikacje: Demagog.org.pl
EDMO: Uchodźcy i migranci na celowniku dezinformacji
W grudniu dezinformacja w Europie skupiła się na budowaniu podziałów w społeczeństwie. Popularne były treści uderzające w uchodźców z Ukrainy oraz podsycające nienawiść do muzułmanów. Mocno trzymają się również stare narracje dotyczące pandemii oraz zmiany klimatu.
Trzy fałszywe historie zdobyły Europę
W grudniu jedna z fałszywych informacji pojawiła się w 10 państwach Europy. Wideo rzekomo przedstawiało muzułmańskiego imigranta, który młotkiem niszczy szopkę bożonarodzeniową i symbole chrześcijańskie. Ostatecznie okazało się, że był to hiszpański nacjonalista. Film początkowo rozprzestrzeniał się w Hiszpanii, a następnie trafił do kolejnych państw.
Dwa kolejne fake newsy były związane z wojną w Ukrainie. W 9 państwach (w 5 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej) popularność zyskało spreparowane zdjęcie przedstawiające premiera Mateusza Morawieckiego odwiedzającego pomnik Stepana Bandery w Kijowie. Z naszą weryfikacją na ten temat zapoznasz się tutaj.
Z kolei w 7 państwach przewinęła się fałszywa informacja zestawiająca ubiegłoroczną nominację Wołodymyra Zełeńskiego i nominację Adolfa Hitlera w 1938 roku na osobę roku magazynu „Time”. Fake news sugerował, że obie postacie zostały uhonorowane z tego samego powodu.
Co trzeci fake news dotyczy Ukrainy, koronawirusa lub klimatu
Organizacje factcheckingowe zrzeszone w ramach Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO) zweryfikowały łącznie 1 251 fałszywych informacji. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu 37 proc. wykrytej dezinformacji dotyczyło trzech głównych tematów: wojny w Ukrainie, pandemii koronawirusa lub zmiany klimatu. Od kilku miesięcy obserwujemy powolny spadek popularności tych historii.
Grudzień w Europie upłynął głównie pod znakiem dezinformacji na temat uchodźców z Ukrainy oraz migrantów pochodzenia muzułmańskiego. Zbliżone treści pojawiały się w wielu krajach.
Dezinformacja na temat ukraińskich uchodźców dominuje
Z raportu EDMO wynika, że większość wykrytych fałszywych informacji skupionych wokół wojny w Ukrainie dotyczyła uchodźców, którzy przybyli do innych państw europejskich. Powtarzały się znane już z przeszłości narracje przedstawiające Ukraińców jako agresywnych, faszyzujących lub pasożytujących.
Przykładowo, w grudniu w Polsce popularność zyskało nagranie pokazujące dużą grupę osób przekraczających granicę. Jak wykazaliśmy, było to stare wideo pochodzące z marca 2022 roku, czyli z początkowego okresu wojny.
Fałszywa informacja wpisywała się w dezinformującą historię, według której istnieje tajny spisek mający na celu zalanie Polski przesiedlonymi Ukraińcami. O tym, że to nieprawda, dowiesz się z innej naszej analizy.
Więcej fałszywych treści o obcokrajowcach
Kolejne fałszywe treści przekonywały m.in. o kosztach, jakie ponoszą Europejczycy z powodu przyjmowania uchodźców. Ukraińcy byli oskarżani o nazistowskie sympatie oraz promowanie rusofobii w UE.
Tymczasem na Zachodzie do głosu zaczęły dochodzić fałszywe treści podsycające nienawiść do muzułmanów. Przykładowo, w Hiszpanii – tuż po odpadnięciu Maroka z półfinału Mistrzostw Świata w piłce nożnej – zaczęły pojawiać się nieprawdziwe informacje, według których Marokańczycy mieli demolować sklepy, podpalać budynki i atakować ludzi.
Koronawirus i klimat – utrwalone narracje
Fałszywe informacje na temat koronawirusa i zmiany klimatu wciąż regularnie pojawiają się w europejskiej infosferze i skupiają się przede wszystkim wokół narracji znanych już od dłuższego czasu.
W przypadku koronawirusa popularny w grudniu pozostawał dezinformujący film pt. „Zmarł nagle”, z którym rozprawiliśmy się już w listopadzie. Przewija się w nim wiele fałszywych informacji i teorii spiskowych, które były już wielokrotnie weryfikowane.
W kwestii zmiany klimatu do głosu wciąż dochodzą denialiści. Występujące w wielu krajach ochłodzenie stało się argumentem przeciw istnieniu globalnego ocieplenia oraz ponownie podważano wpływ człowieka na zmianę klimatu. Na celowniku dezinformacji znalazły się również samochody elektryczne oraz aktywiści.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter