Informujemy o ważnych wydarzeniach związanych z działalnością Stowarzyszenia Demagog.
EFCSN wzywa TikToka do działania w związku z wyborami w Rumunii
17 września br. Europejska Sieć Standardów Factcheckingowych (EFCSN) opublikowała stanowisko w związku z wyborami prezydenckimi w Rumunii. Jak pisze EFCSN, zagrożenia dla demokracji wynikające z wrogich zagranicznych operacji dezinformacyjnych wymagają stanowczych działań ze strony platform internetowych.
EFCSN logo
EFCSN wzywa TikToka do działania w związku z wyborami w Rumunii
17 września br. Europejska Sieć Standardów Factcheckingowych (EFCSN) opublikowała stanowisko w związku z wyborami prezydenckimi w Rumunii. Jak pisze EFCSN, zagrożenia dla demokracji wynikające z wrogich zagranicznych operacji dezinformacyjnych wymagają stanowczych działań ze strony platform internetowych.
Stanowisko EFCSN
Dezinformacja może mieć dewastujący wpływ na wolne i otwarte społeczeństwa. Ostatnie wydarzenia w Rumunii udowadniają to po raz kolejny: decyzja rumuńskiego sądu konstytucyjnego o anulowaniu wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich miała miejsce po ujawnieniu, że wybory były celem ataku wrogich aktorów zewnętrznych, którzy wykorzystali różne środki do siania dezinformacji.
Mimo że nie znamy jeszcze wielu szczegółów i dokładnej oceny wpływu, jaki dezinformacja miała na wybory, to obecne dowody wskazują, że dezinformatorzy intensywnie wykorzystywali TikToka do szerzenia narracji fałszywych i wprowadzających w błąd. Udokumentowała to organizacja członkowska EFCSN – Funky Citizens.
Co więcej, Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie przeciwko TikTokowi w sprawie podejrzenia o niewywiązanie się firmy z obowiązków wynikających z Aktu o Usługach Cyfrowych (DSA), w zakresie prawidłowo przeprowadzonej oceny ryzyk związanych z integralnością wyborów oraz przeciwdziałania tym zagrożeniom.
Aby w przyszłości lepiej przeciwdziałać zagrożeniom, jakie niesie za sobą dezinformacja, EFCSN wzywa TikToka do natychmiastowego podjęcia skutecznych środków zaradczych:
- Przeznaczenie znacznych dodatkowych środków na rzecz przeciwdziałania dezinformacji, zwłaszcza w krajach nieanglojęzycznych. Działania te muszą obejmować współpracę z fact-checkerami i z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, w celu rozwiązania problemu szerzenia dezinformacji za pośrednictwem nieujawnionych płatnych przekazów publikowanych przez influencerów.
- Rozwój programu factcheckingowego. Aby użytkownicy platformy mogli korzystać z doświadczeń organizacji dysponujących ekspercką wiedzą o danym kraju i języku oraz aby zapewnić należyty zasięg geograficzny, TikTok powinien zwiększyć liczbę partnerstw z lokalnymi niezależnymi organizacjami factcheckingowymi.
- Oznaczanie wszystkich treści wprowadzających w błąd zamiast usuwania tylko tych szkodliwych. Zgodnie z politykami TikToka, platforma usuwa tylko „szkodliwe” treści wprowadzające w błąd. Choć może to być właściwe w przypadku treści niezgodnych z prawem, to w walce z dezinformację usuwanie i kasowanie treści nie przynosi rezultatów. Pojęcie „szkodliwy” jest nieprecyzyjne i narażone na luki, które mogą wykorzystywać dezinformatorzy. TikTok mógłby więc – wzorem innych platform mediów społecznościowych – oznaczać wszystkie treści fałszywe i wprowadzające w błąd treści, dzięki czemu zapewniłby swoim użytkownikom wartościowy kontekst przy jednoczesnym poszanowaniu wolności słowa.
- Zapewnienie większej transparentności procesu weryfikowania informacji, przeprowadzanego na potrzeby TikToka, w tym publikowanie ocen i uzasadnień fact-checkerów oraz działań podejmowanych przez platformę na podstawie tych ocen.
Sytuacja w Rumunii uwidacznia tragiczne konsekwencje, jakie dezinformacja może mieć dla naszych demokracji, dlatego TikTok i inne duże platformy technologiczne mogą i muszą podjąć działania, aby ją powstrzymać.
Europejska Sieć Standardów Factcheckingowych jest stowarzyszeniem organizacji zajmujących się weryfikowaniem informacji, które zobowiązują się do przestrzegania standardów niezależności, transparentności i jakości dziennikarskiej, określonych w Europejskim Kodeksie Standardów Niezależnych Organizacji Factcheckingowych.
Z oryginalną treścią stanowiska możesz zapoznać się tutaj. Stowarzyszenie Demagog jest członkiem EFCSN od 2023 roku.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter