
Czas czytania: około min.
NIK przeprowadziła kontrolę w TVP. Jakie nieprawidłowości wykazano?
03.11.2021 godz. 9:52
W połowie października Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki kontroli przeprowadzonej w Telewizji Polskiej. NIK zgłosiła zastrzeżenia dotyczące zlecania produkcji zewnętrznych oraz organizacji wydarzeń (np. „Sylwestra Marzeń”). Wskazano również, że budżet TVP S.A. w ostatnich latach opierał się w dużej mierze na rekompensatach z budżetu państwa, a koszty podróży służbowych wzrosły o 83 proc.
Problemy z finansami
Organ kontrolny podkreśla, że w latach 2017–2020 TVP otrzymała z budżetu państwa rekompensatę sięgającą kwoty 3,7 mld zł, co pozwoliło na odnotowanie zysku. Gdyby nie pomoc państwowa, spółka ponosiłaby straty, jak miało to miejsce w latach 2015–2016. Jest to powiązane ze spadkiem wpływów z reklam (wynika to ze spadku widowni w młodszych grupach wiekowych) oraz sponsoringu, a także niższymi wpływami z abonamentu (w liczbach bezwzględnych).
Jak możemy przeczytać w streszczeniu raportu:
„W badanym okresie wyraźnie widać, że zmieniła się struktura przychodów TVP S.A. – do końca 2017 r. największym źródłem przychodów były wpływy z reklamy i sponsoringu, a od 2018 r. przychody abonamentowe. W 2014 r. przychody abonamentowe stanowiły 29 proc. przychodów ogółem, a wpływy z reklamy i sponsoringu 60 proc. W 2019 r. przychody abonamentowe stanowiły natomiast blisko 52 proc., a wpływy z reklamy i sponsoringu nieco ponad 32 proc. łącznych przychodów”.
NIK zwraca także uwagę, że TVP S.A. pożyczyła od Skarbu Państwa 800 mln zł z Funduszu Reprywatyzacji na projekty technologiczne.
Nieprawidłowości związane ze zleceniami produkcji zewnętrznej
Co prawda w badanym okresie udział produkcji zewnętrznej seriali, programów i filmów w ogólnych kosztach działalności TVP zmalał z 17,4 proc. w 2015 roku do 10,9 proc. W 2019 roku kontrolerzy NIK wykazali jednak szereg naruszeń wewnętrznych procedur przy zakupie i zlecaniu usług producenckich:
- brak formalnego powołania Zespołu Negocjacyjnego oraz zatwierdzonej procedury negocjacyjnej,
- brak wzorów umów oraz niewprowadzenie katalogu istotnych warunków naborów scenariuszy/pakietów produkcyjnych,
- niedokonywanie naborów kosztorysów za pośrednictwem Platformy Zakupowej,
- realizacja produkcji bez uzyskania uprzedniej zgody członka zarządu,
- realizacja seriali przed podpisaniem porozumienia w sprawie produkcji (realizacja wszystkich ośmiu zbadanych seriali rozpoczęła się przed podpisaniem porozumienia – w przedziale od 337 dni do 46 dni),
- nierzetelne i niezgodne z procedurą akceptowanie dokonanych przesunięć pomiędzy kosztami,
- zawarcie umów z wyższym progiem przesunięć w kosztorysach bez zgody zarządu.
Z raportu wynika natomiast, że nie wystąpiła nadmierna koncentracja umów na produkcję audycji zawieranych z producentami zewnętrznymi.
Organizacja eventów
Kontrolerzy NIK wykazali, że TVP nierzetelnie zawierała umowy związane z organizacją imprez. Jako przykłady wskazano organizacje sylwestra 2018/2019 oraz 2019/2020.
W przypadku tego pierwszego umowa została podpisana bez zachowania zasad reprezentacji określonych w statucie. W drugim przypadku TVP zawarła umowę w formie pisemnej 21 dni po zrealizowaniu eventu.
Nie był to jednorazowy przypadek. Kontrola wykazała, że w 20 na 48 przypadków umowy zawierane były w trakcie ich realizacji lub dopiero po ich wykonaniu i po zakończeniu wydarzenia.
Nie są to wszystkie nieprawidłowości, jakie wskazała NIK. W raporcie wykazano: brak dokonania analizy biznesowej przed uruchomieniem anglojęzycznego kanału Poland In, przekroczony budżet Belsat TV, brak pisemnego zakresu obowiązków dla doradców zarządu oraz brak planów rzeczowych podróży służbowych dla oddziałów terenowych.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Wpłać darowiznę i działaj z nami!