Informujemy o ważnych wydarzeniach związanych z działalnością Stowarzyszenia Demagog.
Przedstawiamy zwycięzców drugiej edycji Weryfikatonu
Jak sprawdzić, czy kandydaci do Parlamentu Europejskiego mówią prawdę? W weekend 25-26 maja zorganizowaliśmy drugą edycję Weryfikatonu, czyli przedwyborczego maratonu weryfikowania wypowiedzi polityków. W wydarzeniu wzięli udział dziennikarze, aktywiści oraz studenci dziennikarstwa z całej Polski. Uczestnicy przygotowali 67 analiz wypowiedzi polityków.
fot. Demagog
Przedstawiamy zwycięzców drugiej edycji Weryfikatonu
Jak sprawdzić, czy kandydaci do Parlamentu Europejskiego mówią prawdę? W weekend 25-26 maja zorganizowaliśmy drugą edycję Weryfikatonu, czyli przedwyborczego maratonu weryfikowania wypowiedzi polityków. W wydarzeniu wzięli udział dziennikarze, aktywiści oraz studenci dziennikarstwa z całej Polski. Uczestnicy przygotowali 67 analiz wypowiedzi polityków.
Redakcja naszego portalu na co dzień śledzi debatę publiczną, wyłapuje w niej fałsz i zestawia go z faktami. Kontrola debaty jest potrzebna szczególnie w okresie przedwyborczym. Dlatego przed nadchodzącymi wyborami europejskimi zorganizowaliśmy kolejny Weryfikaton – wydarzenie, którego celem było promowanie idei fact-checkingu oraz zapewnienie społeczeństwu dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji. W Weryfikatonie wzięli udział dziennikarze z redakcji lokalnych i ogólnopolskich, aktywiści, działacze społeczni oraz studenci dziennikarstwa i kierunków pokrewnych.
Weryfikaton to maraton połączony z rywalizacją
Wydarzenie opierało się na formule hackathonu, który został podzielony na etapy. W pierwszej części zespoły zmierzyły się z rozgrzewką, opierającą się na pogłębieniu ich wiedzy z zakresu fact-checkingu. Zapoznano ich z codziennymi obowiązkami fact-checkera oraz z problemami, z którymi się mierzy. Zadaniem uczestniczek i uczestników było m.in. ocenienie, która ilustracja jest prawdziwa, a która została stworzona przy użyciu sztucznej inteligencji. W tej części Weryfikatonu grupy musiały dotrzeć do źródeł wyselekcjonowanych przez nas wypowiedzi polityków, a także przeprowadzić pierwsze analizy.
Na dalszym etapie rywalizacji zespoły przeprowadzały monitoring mediów w celu odszukania treści do sprawdzenia, a następnie analizowały znalezione wypowiedzi poszczególnych kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W końcowej części uczestnicy przygotowali 67 artykułów zawierających analizy słów poszczególnych polityków. Treści te zostały dodatkowo zweryfikowane przez fact-checkerów ze Stowarzyszenia Demagog.
Zwieńczeniem dwudniowych wysiłków zespołów było przedstawienie planu promocji wypracowanego przez każdą z grup oraz krótkie podsumowanie pracy w formie prezentacji.
Efekty drużynowych zmagań oceniało jury, w skład którego wchodzili: Wojciech Szacki z Polityki Insight, Marcin Czajkowski z magazynu „Pismo”, Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski, Filip Szulik-Szarecki z Wojowników Klawiatury, Róża Rzeplińska z Mam Prawo Wiedzieć oraz Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, prezeska Stowarzyszenia Demagog.
Studenci zwycięzcami Weryfikatonu
Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. Jury ostatecznie zdecydowało się na przyznanie drugiego miejsca (ex aequo dwóm zespołom) oraz miejsca trzeciego. Jedną z grup, które zajęły drugie miejsce, stworzyli studenci z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, stawiający pierwsze kroki w branży medialnej. Byli to: Julia Łysakowska, Anna Wójtowicz, Artur Siekaczyński oraz Łukasz Bownik. Druga grupa nagrodzona drugim miejscem składała się ze studentek: Alicji Tonak i Julii Kapron oraz dziennikarki Katarzyny Kubackiej. Obie grupy otrzymały nagrodę w wysokości 7,5 tys. zł. Na miejscu trzecim znalazł się zespół licealistów, laureatów Olimpiady Wiedzy o Mediach, którzy otrzymali 5 tys. zł.
Weryfikaton to współpraca
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, partnerom oraz osobom zaangażowanym w organizację Weryfikatonu za cenny wkład w promowanie rzetelności informacji w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wspólnie udało się nam zbudować solidne podstawy do walki z dezinformacją w czasie kampanii wyborczej.
„W okresie przedwyborczym, kiedy to obietnice i deklaracje polityków stają się kluczowym elementem kampanii, niezwykle ważne jest, aby wyborcy mieli dostęp do rzetelnych i sprawdzonych informacji. Naszym celem było sprawdzenie jak największej liczby wypowiedzi kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Organizując Weryfikaton, chcieliśmy zachęcić dziennikarzy do tego, aby po zakończeniu wydarzenia równie mocno zwracali uwagę na to, co mówią politycy i czy posługują się faktami” – komentuje prezeska naszego stowarzyszenia, Małgorzata Kilian-Grzegorczyk.
Partnerzy i patroni medialni wydarzenia: Google News Initiative, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, CyberDefence24, Stowarzyszenie Mediów Lokalnych, Nauka o Klimacie, Mam Prawo Wiedzieć, Euractive, Wojownicy Klawiatury, Radio 357, UJOT FM.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter