Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Biskup chce zabijania osób LGBT? Nie, to fałszywa informacja
Zarówno postać biskupa, jak i „jego” wypowiedź są całkowicie wymyślone.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Biskup chce zabijania osób LGBT? Nie, to fałszywa informacja
Zarówno postać biskupa, jak i „jego” wypowiedź są całkowicie wymyślone.
W internecie znaleźć można wiele fałszywych lub zmanipulowanych informacji na temat wypowiedzi różnych osób publicznych, w tym polityków czy duchownych. Użytkownicy rozpowszechniający tego typu materiały bardzo często nie podają źródeł, z których pochodzą cytaty. Już samo to powinno wzbudzać wątpliwości odbiorców. Jednak niektórzy twórcy fake newsów idą o krok dalej i w celu uwiarygodnienia swoich wpisów podają całkowicie wymyślone źródła.
30 stycznia użytkownik Facebooka umieścił post, a w nim grafikę przedstawiającą postać duchownego i jego cytat z wywiadu radiowego z 27 stycznia. Na grafice czytamy: „Biskup Bogdan Baszor na audycji w Radio Skierniewice ogłosił, że w imieniu kościoła wystosuje oficjalne pismo do rządu o przywrócenie kary śmierci dla wszystkich utożsamiających się z ideologią LGBT”. Obok wizerunku duchownego umieszczono jego cytat: „LGBT TO ZARAZA, trzeba zabić ich wszystkich tak jak oni chcą zabijać nienarodzone dzieci”.
Post zebrał ponad 350 reakcji, został udostępniony 1,2 tys. razy i skomentowało go ponad 170 osób. W dyskusji pod wpisem możemy się spotkać zarówno z głosami osób wierzących, że przytoczony cytat faktycznie padł („Puszczam dalej. To muszą wszyscy przeczytać. Ba, uważam, że to powinno trafić do Papieża Franciszka.”, „Proponuje przywrócić karę śmierci dla pedofilów w czrnuch sukienkach”, „chetnie bydlaku dokonam dekapitacji na tobie…”), jak z próbami demaskacji fake newsa: „Nie ma takiego biskupa, nie ma takiego radia. Jest sukinkot, który wymyśla takie pierdoły.”, „90% takich memów to fejki… warto sprawdzać i nie robić z siebie idioty”, „Nie ma w Polsce takiego biskupa. Sprawdźcie sobie na stronie Episkopatu. Daliście się podpuścić jakiemuś z pisu. Ale popieram ducha komentarzy”.
Jaka jest prawda?
Biskup Bogdan Baszor w ogóle nie istnieje. Tak samo nieprawdziwe jest Radio Skierniewice. Rzekoma wypowiedź nie mogła więc nigdy paść. Podana w poście informacja została sfabrykowana, co zresztą bardzo łatwo można zweryfikować.
Lista wszystkich biskupów w Polsce jest umieszczona na oficjalnej stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski. Nie ma na niej osoby o imieniu i nazwisku Bogdan Baszor. Natomiast gdy wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło „radio Skierniewice”, zobaczymy, że taka rozgłośnia nie istnieje. Pierwszy wynik wyszukiwania prowadzi do skierniewickiego Radia RSC, które nie jest podanym w poście medium.
Sprawie przyjrzał się także portal Konkret24, któremu udało się uzyskać stanowisko biura prasowego Episkopatu: „Żadna taka osoba nie jest obecnie biskupem. Nigdy nie słyszałam takiego nazwiska”.
Portal przyjrzał się także zdjęciu, umieszczonemu na fałszywej grafice. Widać na nim, że włosy rzekomego biskupa mają kolor fioletowy. Jak dowodzi Konkret24, zdjęcie zostało zmanipulowane. Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu w Google okazało się, że autor fake newsa zmanipulował prawdziwe zdjęcie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, wklejając w miejsce jego twarzy, twarz innego mężczyzny o nieustalonej tożsamości. Dziwny kolor włosów to pozostałość po komputerowym usunięciu piuski.
Ponadto redakcja Konkretu skontaktowała się z Radiem RSC, którego redaktor naczelna Paulina Wodnicka poinformowała: „Widzieliśmy tę grafikę. To absolutny fejk. Nic takiego nie miało miejsca”. W żadnym innym skierniewickim medium nie ma śladu po podobnym wywiadzie czy wypowiedzi.
O sprawie pisał także portal AFP w artykule „Nie, to fałszywa informacja. Nie ma takiego biskupa w polskim kościele i takiego radia w Skierniewicach”.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter