Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Chleb na kromki to efekt inflacji? To fake news!
Zdjęciu przypisano błędny kontekst.
Chleb na kromki to efekt inflacji? To fake news!
Zdjęciu przypisano błędny kontekst.
W sieci zyskuje popularność grafika [1,2], która przedstawia pieczywo z informacją, że można kupować je „na kromki”. W treści jednego z postów dołączono opis sugerujący, że to nowe zjawisko. W innym napisano, że to efekt wysokiej inflacji w Polsce („PiSflacji”).
Część internautów dała się zwieść manipulacji. „Nowe nieubłaganie wraca. Dziękujmy Ziobrze i Glapińskiemu (…)” – napisał jeden z komentujących. W innym komentarzu czytamy: „No i jesteśmy w sytuacji jak po Wojnie. Dzięki PiS”.
Chleb na kromki z powodu inflacji? Nie, powody są całkiem inne
O inflacji w Polsce (także w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej) pisaliśmy na łamach Demagoga wielokrotnie. Z najbardziej aktualnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny dowiadujemy się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 12,3 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 2 proc.
Jednak wbrew informacji, którą opublikowano ze zdjęciem, możliwość zakupu chleba na wagę (na kromki) jest praktyką – jak sprawdził także #FakeHunter – znaną w Polsce od lat.
Dlaczego piekarnie stosują takie rozwiązanie? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do szczecińskiej Cukierni-Piekarni Woźniak.
„Sprzedajemy chleb na wagę od ponad 5 lat. Klient może kupić nawet jedną kromkę. Takie rozwiązanie podpatrzyliśmy na jednym z targów piekarniczych i postanowiliśmy wdrożyć je do swojej oferty. Dzięki możliwości zakupu pieczywa na wagę nasi klienci mają możliwość poznać naszą różnorodną ofertę – kupić kilka kromek różnego rodzaju chleba. W ten sposób wychodzimy także naprzeciw problemowi marnowania żywności – każdy może kupić dokładnie tyle chleba, ile potrzebuje”.
Wioletta Woźniak, członek zarządu Cukierni-Piekarni Woźniak dla Demagoga
Podsumowanie
Zdjęciu przypisano fałszywy kontekst. Możliwość zakupu pieczywa na wagę nie jest odpowiedzią na wysoką inflację w Polsce. Taka możliwość istnieje w niektórych piekarniach od lat i jest odpowiedzią m.in. na postulat o niemarnowaniu żywności.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter