Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Chleb ze zdjęcia wyrzucony z powodu podatków? Brak kontekstu!
Post błędnie sugeruje, że piekarnia wyrzuciła pieczywo, aby uniknąć problemów z podatkami.
Fot. Ivan J. Long / Pexels
Chleb ze zdjęcia wyrzucony z powodu podatków? Brak kontekstu!
Post błędnie sugeruje, że piekarnia wyrzuciła pieczywo, aby uniknąć problemów z podatkami.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- W ostatnim czasie na Facebooku pojawiło się zdjęcie bochenków chleba w koszu na śmieci. Opis wskazywał, że pieczywo – zamiast być rozdane – zostało wyrzucone, aby uniknąć problemów z podatkami.
- Prezentowane zdjęcie zrobiono w Luksemburgu w 2016 roku. Chleb wyrzuciła jedna z lokalnych piekarni,po tym, jak ze względu na błąd pracownika, nie był on już zdatny do spożycia.
19 kwietnia 2023 roku na facebookowym profilu Newsner Polska udostępniono zdjęcie przedstawiające kosze na śmieci zapełnione bochenkami chleba. W opisie posta podano informacje sugerujące, że chleb ten został wyrzucony ze względu na podatki: „To przykre, że niesprzedany chleb ze względów podatkowych lepiej wyrzucić niż rozdać, aby nie mieć problemów…” – czytamy.
Wpis w krótkim czasie zdobył ponad 5 tys. polubień i 2,8 tys. udostępnień. Wśród blisko 2 tys. komentarzy odnajdujemy wiele głosów krytykujących rzekome przepisy, które miały powstrzymać właścicieli piekarni przed rozdaniem chleba potrzebującym: „Grzech,chleb jest wytworem bardzo trudnej pracy wielu ludzi.Brak szacunku do chleba źle świadczy o tych,którzy stworzyli te zakazy i chleb ląduje w koszu”; „Aż serce boli żeby potrzebujacy nie skorzystał z tego chleba. Fiskus niech się cmoknie w 4 litery Takie durne prawo wymyslił ten co sam jest durniem”.
Piekarnia, która wyrzuciła chleb, nie znajduje się w Polsce i nie zrobiła tego ze względu na podatki
Facebookowy post błędnie sugeruje, że właściciele piekarni wyrzucili chleb, aby nie mieć problemów z podatkami. Zdjęcie przedstawiające porzucone bochenki jest prawdziwe, jednak nie pochodzi z Polski, lecz z Luksemburga. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez lokalne media jedzenie zostało wyrzucone w 2016 roku przez piekarnię „Cathy Goedert”. Następnie przechodzący obok użytkownik Facebooka zrobił zdjęcie i wstawił na portal, co wywołało niemałe kontrowersje.
25 kwietnia 2016 roku piekarnia wydała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała, że chleb został wyrzucony nie ze względu na podatki, lecz z powodu błędu pracownika:
„W związku z zaniedbaniem pracownika Cathy Goedert wraz z całym zespołem pragnie przeprosić za zdjęcie krążące w mediach społecznościowych, na którym widać pieczywo w koszu na śmieci. W żadnym wypadku nie akceptujemy tego, co się stało i informujemy, że były to chleby, których nie można było już spożywać. Lokalni mieszkańcy mogą zaświadczyć, że nigdy wcześniej nie wyrzucaliśmy chleba. Zawsze rozdawaliśmy bochenki, które nie były już przeznaczone do sprzedaży naszym pracownikom lub bezdomnym. Podjęliśmy niezbędne kroki, aby ten wyjątkowy incydent się nie powtórzył”.
Piekarnia Cathy Goedert w oświadczeniu prasowym
Czy polski przedsiębiorca musi zapłacić podatek, jeśli przekaże żywność nieodpłatnie?
W Polsce, zgodnie z art. 43 pkt 16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, producenci i dystrybutorzy żywności mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, w przypadku przekazania darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Warunkiem zwolnienia jest właściwe udokumentowanie darowizny.
Jak informują Banki Żywności: „Przedsiębiorca, który przekaże darowiznę żywności może cenę jej nabycia lub koszt jej wytworzenia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym pomniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem CIT”.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie rządowej sklepy i hurtownie w Polsce „o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2, w których przychód ze sprzedawanej żywności stanowi co najmniej 50% przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów”, na mocy ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności mają obowiązek ograniczania ilości wyrzucanego niesprzedanego towaru. Przedsiębiorcy spełniający kryteria ponoszą odpowiedzialność za nieodpłatne przekazanie organizacjom pozarządowym żywności, której data ważności upłynęła lub która ma wady wyglądu.
W Polsce w każdej sekundzie marnuje się 153 kg żywności
To, że omawiany przez nas post wprowadza użytkowników w błąd, nie oznacza, że problem marnowania żywności w Polsce jest marginalny. Z danych opublikowanych w 2020 roku przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ – PIB) wynika, że Polacy marnują rocznie ponad 4,8 mln t jedzenia.
To oznacza, że w ciągu roku w Polsce marnuje się ok. 126 kg żywności na osobę (4,8 mln t podzielone na 38,04 mln mieszkańców naszego kraju).
Jak podaje Robert Łaba, kierownik zadania w projekcie IOŚ – BIP, w naszym kraju w każdej sekundzie do kosza wyrzuca się 153 kg żywności, z czego aż 92 kg są wyrzucane w gospodarstwach domowych. „To tak, jakby każdego dnia, przez cały rok, w każdej sekundzie Polacy tylko w swoich domach wyrzucali 184 bochenki chleba” – tłumaczy Robert Łaba.
Problemu marnowania żywności nie da się rozwiązać z dnia na dzień, natomiast odpowiednie przetwarzanie, przechowywanie i dzielenie się pożywieniem może ograniczyć skalę marnowania jedzenia. O sposobach zapobiegania wyrzucaniu produktów spożywczych przeczytasz w innym naszym artykule.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter