Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Cytat Richarda Gere’a o korzystaniu z życia? Nie, autorem jest ktoś inny
Autorstwo słów zostało fałszywie przypisane aktorowi.
Cytat Richarda Gere’a o korzystaniu z życia? Nie, autorem jest ktoś inny
Autorstwo słów zostało fałszywie przypisane aktorowi.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawił się post, w którym zamieszczono motywujący cytat na temat korzystania z życia. We wpisie autorstwo słów przypisano Richardowi Gere’owi – aktorowi znanemu z ról m.in. w „Pretty Woman” i „Mój przyjaciel Hachiko”.
- Richard Gere nie wypowiedział słów przytoczonych w poście. Ich autorką jest Nanea Hoffman, założycielka firmy Sweatpants & Coffee. Wypowiedź była wcześniej przypisywana innym znanym osobom, m.in. Keanu Reevesowi i Anthony’emu Hopkinsowi.
Bywa, że cytaty znanych osób udostępniane w mediach społecznościowych cieszą się sporą popularnością. Przejmujące wypowiedzi o życiu i śmierci, uderzające niekiedy w moralizatorski ton, mogą przyciągać zainteresowanie internautów. W jednej z naszych ostatnich analiz pisaliśmy o zmyślonym cytacie, którego autorstwo przypisywano Albertowi Einsteinowi.
Niedawno na Facebooku opublikowano post z cytatem przypisywanym Richardowi Gere’owi. „Nikt z nas nie wyjdzie się stąd żywy, więc przestańcie się traktować tak, jak narzucają to inni. Zjedz pyszne jedzenie, spaceruj w słońcu, wskocz do oceanu. Powiedz prawdę, którą nosisz w swoim sercu jak ukryty skarb. Bądź głupi. Bądź miły. Bądź dziwny. Nie ma czasu na nic innego” – głosi wpis.
Internauci komentujący post nie podawali w wątpliwość autora cytowanych słów. Przeciwnie – pisali m.in., że „bardzo mądrze Richard powiedział”. W komentarzach pojawiły się też inne rady dotyczącego tego, jak wieść długie, zdrowe życie: „Nie jeść leków, suplementów korzystać ze słońca po prostu robić odwrotnie niż nam mówią”.
Niektórzy użytkownicy wyrażali podziw dla autora, który opublikował wpis, zwracając uwagę na jego umiejętność odnalezienia inspirujących cytatów: „nie wiem, jak to robisz, ale czytając Twoje posty mam zawsze wrażenie, że nie jestem głupia i dziwna, albo przynajmniej jest nas więcej. Przynajmniej nie jestem z tym sama. Dziękuję Ci bardzo za to, co robisz”.
Richard Gere, Keanu Reeves, a może Darth Vader? Żaden z nich nie wypowiedział słów z posta
Wpis na Facebooku zaczyna się od wprowadzenia do historii relacjonowanej w pierwszej osobie na temat mamy przyjaciela, która żyła bardzo zdrowo, a mimo to zaczęła bardzo ciężko chorować. Jest to jednak historia przekopiowana z sieci – wcześniej powielano ją w innych wpisach. Słowa przypisane w poście Richardowi Gere’owi miały być z kolei dopełnieniem historii i ważną „lekcją” dla innych, by cieszyć się życiem, zamiast martwić się nad jego zdrowym trybem.
Nie są to jednak słowa autora. Ich autorstwo było przypisywane m.in. Keanu Reevesowi, o czym pisaliśmy na naszym portalu. Wpisując treść cytatu w wyszukiwarkę Google, bez trudu znajdziemy też innych jego rzekomych „autorów”. Wśród nich są aktorzy: Anthony Hopkins i Christopher Walken.
Cytat widoczny we wpisie był przypisywany nawet postaciom fikcyjnym. Chwila poszukiwań prowadzi do informacji, że słowa o korzystaniu z życia wypowiedział też sam Darth Vader z „Gwiezdnych Wojen”.
Prawdziwa autorka wypowiedzi przypisywanej Richardowi Gere’owi
Sprawą cytatu przypisywanego w poście Richardowi Gere’owi zajmował się też portal Snopes.com. Okazuje się, że wypowiedź nie została zmyślona i ma swoją prawdziwą autorkę. Słowa zostały opublikowane przez Naneę Hoffman, założycielkę firmy Sweatpants & Coffee. W 2015 roku zamieściła ona na Facebooku wpis z grafiką o treści zgodnej z analizowanym postem.
Do wpisu faktycznej autorki tej wypowiedzi dołączono komentarz dotyczący przypisywania jej słów innym osobom. „Czasami inni ludzie czują się swobodnie, by »pożyczać « lub rościć sobie prawo do moich słów, a to po prostu nie jest fajne” – napisała kobieta.
Podsumowanie
Przypisywanie znanym osobom autorstwa słów, których nie wypowiedzieli, jest dość częstą techniką służącą przyciągnięciu uwagi użytkowników. Fałszywe cytaty mogą niekiedy służyć do udowodnienia prawdziwości dezinformujących tez poprzez powołanie się na autorytet osoby rzekomo je wypowiadającej. Czasami wypowiedzi przypisywane znanej osobie są całkowicie zmyślone, ale zdarza się też, że posiadają swojego oryginalnego autora, jak ma to miejsce w przypadku analizowanego posta.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter