Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Nowoczesna platforma inwestycyjna? Nie, to kolejny deepfake z Lewandowskim
W mediach społecznościowych ponownie pojawił się deepfake wykorzystujący wizerunek Roberta Lewandowskiego. Piłkarz ma rzekomo zachęcać do zarabiania na nowej platformie inwestycyjnej. Uwaga, to próba oszustwa.
fot. Shutterstock / Facebook / Modyfikacje: Demagog
Nowoczesna platforma inwestycyjna? Nie, to kolejny deepfake z Lewandowskim
W mediach społecznościowych ponownie pojawił się deepfake wykorzystujący wizerunek Roberta Lewandowskiego. Piłkarz ma rzekomo zachęcać do zarabiania na nowej platformie inwestycyjnej. Uwaga, to próba oszustwa.
Analiza w pigułce
- Na Facebooku udostępniono nagranie, w którym Robert Lewandowski zachęca rzekomo do lokowania pieniędzy na nowej platformie inwestycyjnej.
- Podany materiał wideo to deepfake. Piłkarz nie wypowiada się w filmie – jego głos wygenerowano przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Link wskazany pod nagraniem prowadzi do niebezpiecznej strony, która służy do wyłudzenia danych i pieniędzy.
Na łamach Demagoga wielokrotnie opisywaliśmy próby oszustw internetowych, w których użyto wizerunku polskiego piłkarza Roberta Lewandowskiego (1, 2, 3).
Jeden z naszych czytelników zgłosił nam nagranie stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji, w którym Robert Lewandowski rzekomo reklamuje nową platformę inwestycyjną. Materiał nie jest już jednak dostępny. Zdecydowaliśmy się opisać zawartość linku (bezpieczny link) z niedostępnego posta, z uwagi na to, że strona wciąż działa i może pojawić się w innym oszustwie. Jak słyszymy w materiale: „Gwarantuję, że każdy, kto stanie się uczestnikiem tej platformy, będzie w stanie zarobić na nowy samochód w ciągu miesiąca. To nowoczesny program, który samodzielnie handluje akcjami i kryptowalutami bez twojego udziału. Wszystko działa bardzo prosto. Doładujesz saldo na platformie co najmniej o 1000 zł, aby aktywować algorytmy handlowe i obserwujesz, jak rosną twoje inwestycje” [czas nagrania 0:01].
Lewandowski zachęca do inwestycji? Nie, to scam z użyciem AI
Omawiany film nie jest prawdziwy. Robert Lewandowski nie zachęca w nim do lokowania środków na platformie inwestycyjnej.
Jest to deepfake stworzony za pomocą sztucznej inteligencji. Wskazuje na to sfałszowany głos piłkarza, który brzmi nienaturalnie, mechanicznie i ma jednolitą barwę. Wzięcie oddechu również wygląda sztucznie i nie jest zsynchronizowane z dźwiękiem [czas nagrania 0:08].
Konto na Facebooku o nazwie Art Media, które udostępniło scam, nie zawiera żadnych innych postów. Na profilu znajduje się wyłącznie jedna opinia, dodana 15 listopada 2024 roku, pomimo że istnieje on od 2020 roku. Możemy w niej przeczytać [pisownia oryginalna]: „Nie dajcie się nabrać na zakup akcji, których nie ma w obrocie, na pożyczki, które to wy musicie opłacać i których nigdy nie otrzymacie czy na jakiekolwiek instytucje, które obiecują iż odzyskają wasze pieniądze lecz jedyne co zrobią to wezmą wasze dane osobowe i wyczyszczą wasze konto”.
Na oficjalnych kontach społecznościowych Roberta Lewandowskiego (1, 2, 3) nie znajdziemy żadnych informacji na temat nowej platformy inwestycyjnej, która umożliwia Polakom zarabianie dużych pieniędzy.
Dokąd prowadzi link podany pod nagraniem?
Pod niedostępnym już filmem podano link (bezpieczny link) kierujący do podejrzanej strony, która wciąż jest aktywna. W celu uzyskania „konsultacji specjalistycznej” należy wypełnić formularz i wpisać swoje: imię, numer telefonu oraz adres e-mail.
Wskazana witryna powstała w celu oszustwa i służy do wyłudzenia danych osobowych oraz środków finansowych.
Strona opisuje usługi platformy o nazwie „Kounytre”. Firma ma być ulokowana pod adresem: Zamenhofa 133 w Poznaniu. Postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie się tam znajduje.
Jakie są wyniki naszego „śledztwa”?
Pod podanym adresem: Zamenhofa 133 w Poznaniu mieści się galeria handlowa Rondo. Na liście dostępnych sklepów nie ma żadnego o nazwie „Kounytre”.
W celu sprawdzenia aktualności wykazu sklepów jeden z naszych analityków udał się na miejsce i potwierdził, że nikt nie prowadzi tam takiej działalności.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter