Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Czy Polska Grupa Zbrojeniowa zachęca do inwestycji? Uważaj na scam!
Wizerunek PGZ i założyciela InPostu użyte w oszustwie na Facebooku.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Czy Polska Grupa Zbrojeniowa zachęca do inwestycji? Uważaj na scam!
Wizerunek PGZ i założyciela InPostu użyte w oszustwie na Facebooku.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Wpisy na Facebooku (1, 2) zachęcają do zaangażowania się w obronę naszego kraju i wsparcia Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) poprzez inwestycję. Link z analizowanych wpisów prowadzi do artykułu, w którym rzekomo Rafał Brzoska zachwala platformę do zarabiania.
- Informacje o inwestycji są nieprawdziwe – to internetowy scam. PGZ nie ma na swojej stronie informacji o wspomnianej platformie, a Rafał Brzoska nigdy nie przekonywał w swoich mediach społecznościowych do inwestycji.
- W ten sposób oszuści wyłudzają dane kontaktowe, które zostaną użyte przez fałszywego konsultanta. Przekazane informacji może doprowadzić do utraty pieniędzy.
„Nadszedł czas dla obywateli Polski aby zainwestować w swoje finansowe bezpieczeństwo” – to napis na grafice, która towarzyszy dwóm wpisom na Facebooku z 3 czerwca 2024 roku (1, 2). Każdy z nich zachęca do finansowego zaangażowania w rzekome przedsięwzięcie Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Do podejrzanych postów dołączono link, który prowadzi do artykułu. Czytamy w nim, że założyciel firmy InPost Rafał Brzoska ponoć zachwala tę platformę inwestycyjną.
Fałszywy artykuł i wpis na portalu X – jak wykorzystano wizerunek Rafała Brzoski
Oba facebookowe wpisy wskazują, że inwestycja ma związek z PGZ (1, 2), ale żaden z tych profili nie ma rzeczywistego związku z tą firmą. Gdy klikniemy link, zobaczymy stronę przypominającą portal Money.pl, a także artykuł, w którym mowa o rzekomej platformie uruchomionej przez Rafała Brzoskę.
Ten artykuł jest fałszywy i świadczy o tym kilka faktów:
- Tekstu nie znajdziemy na prawdziwej stronie Money.pl. Co więcej, w archiwum dziennikarza Damiana Szymańskiego nie ma artykułu na ten temat.
- Zdjęcie użyte w fałszywym artykule zostało przerobione. Tak naprawdę Rafał Brzoska oraz jego partnerka Omenaa Mensah nie stoją na ściance z logiem tej platformy, lecz na tle logotypów konkursu Miss Polonia.
- W tekście stworzonym przez oszustów pojawia się wpis Rafała Brzoski z platformy X, w którym miał zachęcać do inwestowania. Jednak takiego wpisu nie ma na koncie przedsiębiorcy.
To nie pierwszy raz, kiedy oszuści wykorzystują wizerunek znanej osoby i podszywają się pod portal ekonomiczny, by zwieść internautów. Fałszywy artykuł powstał także przy okazji oszustwa z wykorzystaniem wizerunku Wojciecha Cejrowskiego, przerobionego przy użyciu AI.
Jakie niebezpieczeństwo czeka na nas po rejestracji na fałszywej platformie?
Wykorzystanie wizerunku PGZ i Rafała Brzoski ma zachęcić do wejścia na stronę, która udaje prawdziwą platformę inwestycyjną. Znajdziemy na niej informację o tym, ile można zarobić, formularz kontaktowy oraz powtarzający się komunikat, że nie trzeba znać się na inwestowaniu.
Fałszywa strona prosi o zostawienie swoich danych osobowych, w tym numeru telefonu, co skutkuje „połączeniem z konsultantem”. Taka rozmowa telefoniczna – jak opisywaliśmy to w jednej z naszych analiz – może prowadzić do zainstalowania na naszym komputerze oprogramowania pozwalającego na zdalne śledzenie naszej aktywności. W ten sposób oszuści pozyskują informacje wrażliwe, np. o hasłach do naszych kont bankowych.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter