Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Czy Zełenski kupił drogi hotel we Francji? To fake news
W sieci krąży film, w którym dwóch „reporterów” przekonuje, że Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, kupił hotel we Francji za 88 milionów euro – w naszym tekście sprawdzamy, czy to prawda.
fot. Pexels / X.com / Modyfikacje: Demagog
Czy Zełenski kupił drogi hotel we Francji? To fake news
W sieci krąży film, w którym dwóch „reporterów” przekonuje, że Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, kupił hotel we Francji za 88 milionów euro – w naszym tekście sprawdzamy, czy to prawda.
ANALIZA W PIGUŁCE
- Na platformie X zamieszczono film, który przekonuje, że prezydent Ukrainy kupił za 88 milionów euro hotel w kurorcie narciarskim Courchevel we Francji [czas nagrania 01:32]. Twórcy filmu przekonują, że zakup odbył się za pośrednictwem firmy Heritage Inc., należącej do Zełenskiego i jego żony, a informację o transakcji zamieszczono na oficjalnej stronie hotelu.
- Wołodymyr Zełenski nie kupił hotelu za 88 milionów euro, a źródłem tych doniesień była sfabrykowana strona internetowa – fałszywa domena nie jest już aktywna, jednak można ją znaleźć w internetowym archiwum. Główne serwisy i agencje prasowe, w tym USA Today oraz agencja Reutera, zdementowały doniesienia o rzekomym nabytku prezydenta Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, od długiego czasu jest celem ataków dezinformacyjnych. Jeden z nich rozpoczął się pod koniec 2024 roku, kiedy w sieci pojawiły się doniesienia o tym, że kupił on francuski hotel za 88 milionów euro. Film, rozsyłany w sieci, przedstawia narrację, zgodnie z którą prezydent miałby być bardziej zainteresowany wydawaniem pieniędzy niż zakończeniem wojny, jednak „źródła” podane w przekazach nie są prawdziwe.
Czy Wołodymyr Zełenski kupił drogi hotel we Francji?
Na nagraniu przekonuje się, że Wołodymyr Zełenski kupił hotel Courchevel we Francji. Przekaz ma formę krótkiego, telewizyjnego „newsa”. W sieci nie ma jednak żadnych oficjalnych informacji, które potwierdzałyby, że taka transakcja miała miejsce. Zgodnie z aktualnymi informacjami, umieszczonymi na oficjalnej stronie hotelu, obiekt należy do firmy Société des Bains de Mer et du Cercle des étrangers de Monaco (SBM), która kupiła obiekt w 2023 roku. O zmianie właściciela nie informuje też inna strona wskazanego podmiotu.
W filmie przekonywano, że informacje o zakupie podano na stronie hotelu, jednak – co istotne – była to sfabrykowana wersja witryny. Wskazana domena internetowa nie jest aktywna, lecz można ją znaleźć w archiwum internetowym. Dzięki adresowi domeny można dowiedzieć się, kiedy została założona. Na podstawie informacji znalezionych na stronie whois.com, która pozwala sprawdzać między innymi właściciela domeny oraz datę jej rejestracji, dowiadujemy się, że fałszywa strona hotelpalacedesneiges.com została założona 22 listopada 2024 roku, a adres osoby, która zarejestrowała domenę, jest zlokalizowany w Rejkiawiku.
Źródłem filmu miał być serwis z logotypem EF. Jak ustalił portal RTBF, była to strona o nazwie Les Echos de France, która z pozoru wygląda na zwykły portal z „niezależnymi” informacjami. Pod koniec listopada opublikowano tam artykuł powielający nieprawdziwe treści o zakupie hotelu, jednak (podobnie jak fałszywa strona hotelu) domena została zarejestrowana na kilka dni przed pojawieniem się informacji, co oznacza, że spreparowano ją na potrzeby dezinformacji.
Prezydent Ukrainy na celowniku dezinformacji
Rozpowszechnianie antyukraińskich i prorosyjskich narracji stało się stałym elementem kampanii dezinformacyjnych. Jak przypomina między innymi AFP, od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku prokremlowska dezinformacja, mająca na celu zdyskredytowanie Wołodymyra Zełenskiego, działa w coraz szerszym zakresie i trafia między innymi do wielu mediów społecznościowych. Jak pisze portal RTBF, próba powiązania nazwiska ukraińskiego prezydenta z zakupem prestiżowego hotelu wpisuje się w serię fałszywych doniesień o luksusowych dobrach i nieruchomościach, które miał rzekomo nabyć.
Wcześniejsze przekazy informowały m.in. o zakupie: Mercedesa należącego do Hitlera, willi Stinga, czy też Bugatti za 4,5 miliona euro, które miała nabyć jego żona. Te zarzuty, powtarzające się i wprowadzające w błąd, często oparte na fałszywych dokumentach, mają na celu przedstawienie Zełenskiego jako osobę skorumpowaną, wykorzystującą wsparcie zachodnich państw do własnych celów.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter