Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Dwuletnie dziecko zmarło po szczepionce Pfizera? Fake news!
Dezinformacja na temat szczepień przeciw COVID-19.
Dwuletnie dziecko zmarło po szczepionce Pfizera? Fake news!
Dezinformacja na temat szczepień przeciw COVID-19.
Niedawno w sieci pojawił się artykuł pt. „Dwuletnie dziecko umiera w czasie testów szczepionki Pfizera”, który opublikowano w serwisie Odkrywamy Zakryte. Artykuł o podobnej treści ukazał się także w serwisie Jelonka24.pl. Możemy w nich przeczytać, że do rzekomej śmierci dwulatka w ciągu sześciu dni po szczepieniu przeciw COVID-19 doszło w Wirginii w USA.
Treści te pojawiły się następnie na Facebooku, w tym na grupie Komisja śledcza stop COVID-1984, gdzie napisano, że „dwuletnie dziecko zmarło w ciągu sześciu dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki Pfizera Covid-19”. Posty o identycznej treści zostały udostępnione m.in. na grupach Strajk Polaków ponad podziałami – łączmy się oraz na fanpage’ach Świadomy Człowiek i Odkrywamy Zakryte.
Do 14 maja post zdobył 120 polubień, 29 komentarzy i 129 udostępnień. „Strach myśleć, skąd oni biorą dzieci do testów” – czytamy w jednym z komentarzy. Znajdujemy także wypowiedzi o wydźwięku antyszczepionkowym, mające wulgarny i antysemicki charakter.
Co rzeczywiście zgłoszono do bazy VAERS? Czy rzeczywiście doszło do zgonu dwuletniego dziecka?
Rozpowszechniane w Polsce informacje na temat śmierci małego dziecka po szczepieniu przeciw COVID-19 powstały prawdopodobnie na podstawie tekstu opublikowanego 30 kwietnia w serwisie Naturalnews.com. Okazuje się, że treść, którą znajdziemy w artykule to nieprawdziwa informacja.
Rzekoma informacja opiera się na zapisie z amerykańskiej bazy Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS). Czym jest owa baza? Wyjaśnienia dostarcza nam m.in. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH.
„To system dobrowolnego raportowania o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP) prowadzony przez oficjalne rządowe agendy w Stanach Zjednoczonych, tj. Centrum Kontroli i Profilaktyki Zachorowań (CDC- Centers for Disease Control and Prevention) oraz Agencję Żywności i Leków (FDA- Food and Drug Administration).
Baza VAERS jest zbiorem informacji o NOP, gdzie każdy może zgłosić niepożądany odczyn poszczepienny. Do VAERS napływa rocznie około 30 000 zgłoszeń, w tym zaskakująco mało zgłoszeń bezpośrednio od osób zaszczepionych – takie zgłoszenia to zaledwie 7 proc. Pozostałe zgłoszenia pochodzą od firm – producentów szczepionek oraz świadczeniodawców”.
Ze względu na założenia systemu każdy może zgłosić do bazy VAERS informacje o niepożądanym odczynie poszczepiennym. To, na które powołuje się artykuł o śmierci dwuletniego dziecka po szczepionce, nie jest już dostępne w bazie. Fact-checkerzy z USA Today ustali, że zgłoszenie po weryfikacji zostało usunięte z systemu, ponieważ było „całkowicie zmyślone” – co potwierdziła rzeczniczka prasowa CDC Kristen Nordlund.
To nie jest pierwszy raz, kiedy w bazie VAERS publikowane są informacje, które po sprawdzeniu okazują się fałszywe. W praktyce każdy może zgłosić dowolny negatywny odczyn poszczepienny, a następnie na tej podstawie próbować dowodzić przyjętej przez siebie antyszczepionkowej tezy. Obnażył to znany przypadek anestezjologa Jamesa Laidlera, który w ramach testu zgłosił do bazy doniesienie, że szczepionka przeciw grypie zmieniła go w Hulka, komiksowego superbohatera.
Od 14 grudnia do 3 maja do bazy VAERS zgłoszono 4 178 rzekomych przypadków śmierci po szczepionce przeciw COVID-19. Po ich weryfikacji na podstawie przeglądu dokumentacji medycznej, sekcji zwłok i aktów zgonu okazało się, że żaden z przypadków nie miał bezpośredniego związku ze szczepieniem przeciw COVID-19.
Nieścisłości w samym dokumencie. Czy tak małe dziecko mogło zostać zaszczepione szczepionką przeciw COVID-19?
Nieścisłości znajdujemy także w samym dokumencie, który był podstawą sensacyjnego artykułu. Czytamy w nim, że dwuletnie dziecko otrzymało drugą dawkę szczepionki 25 lutego 2021 roku. Jednak, jak czytamy na stronie producenta, Pfizer nie rozpoczął badań na grupie dzieci od 6 miesięcy do 11 lat przed marcem 2021 roku. Firma oczekuje wyników swoich badań w drugiej połowie 2021 roku. Do połowy marca także Moderna nie rozpoczęła podawania szczepionek dzieciom.
Podsumowanie
Informacje na temat śmierci małego dziecka po przyjęciu szczepionek przeciw COVID-19 to kolejna próba zniechęcenia do szczepień przeciwko COVID-19. Historia na temat zgonu dziecka została zmyślona i nie istnieje żadne wiarygodne źródło, które wskazywałoby na to, że jest inaczej.
Wiarygodnymi źródłami informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19 są strony Światowej Organizacji Zdrowia, Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europejskiej Agencji Leków, a także biała księga zatytułowana „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” (opracowana przez inicjatywę Nauka Przeciw Pandemii). Zachęcamy także do przeczytania zestawienia fałszywych informacji na temat szczepionek, które możecie znaleźć na naszej stronie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter