Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Dzieci salutują czołgistom? Fotografia pochodzi z 2016 roku
Zły kontekst przypisany do zdjęcia sprzed kilku lat.
Dzieci salutują czołgistom? Fotografia pochodzi z 2016 roku
Zły kontekst przypisany do zdjęcia sprzed kilku lat.
W mediach społecznościowych krąży zdjęcie, które przedstawia dzieci salutujące żołnierzom jadącym w czołgach. Niektórzy internauci ze względu na brak odpowiedniej identyfikacji fotografii odnieśli wrażenie, że powstało ono właśnie teraz podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Przypadek brakującego kontekstu dotyczy np. profilu Czytam Słowo Boże, które dzięki publikacji zdjęcia dotarło do szerokiego grona osób. Na ten jeden wpis w ciągu niecałej doby zareagowało ponad 500 osób. Część z internautów komentowała i udostępniała zdjęcie dalej z myślą, że przedstawia ono obecną sytuację na wschodzie Europy, co jednak nie jest zgodne z prawdą.
Zdjęcie opublikowano w 2016 roku
Fotografia nie została wykonana w 2022 roku podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Identyfikacja oryginalnego kontekstu może być szybka, jeżeli skorzystamy np. z wyszukiwarki obrazów TinEye. W ten sposób sprawdzimy, że najwcześniejsze wzmianki na temat zdjęcia pojawiły się już w 2016 roku.
Fact-checkingowy oddział redakcji agencji prasowej Reuters spostrzegł, że na fotografii znajduje się znak wodny autora – Dmitrija Muravsky’ego. To zdjęcie zostało udostępnione przez niego w marcu 2016 roku w jego facebookowym albumie. Tę samą fotografię w 2016 roku udostępniło również ukraińskie ministerstwo obrony.
Podsumowanie
W sieci pojawia się wiele zdjęć, które poprzez brak odpowiedniego kontekstu, mogą sprawiać wrażenie wykonanych obecnie podczas wojny w Ukrainie. Na prostych przykładach można nauczyć się tego, w jaki sposób każdy sam może sprawdzić, kiedy dokładnie powstało zdjęcie i jaki był jego kontekst, zanim zderzymy się z poważnymi i celowymi manipulacjami. Dziś weryfikację obrazów umożliwiają narzędzia takie jak Google Grafika, Yandex czy TinEye.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter