Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Emir Kataru o 7 latach aresztu za flagę LGBT+? Fałszywy cytat!
Fałszywy cytat krąży w mediach społecznościowych.
Emir Kataru o 7 latach aresztu za flagę LGBT+? Fałszywy cytat!
Fałszywy cytat krąży w mediach społecznościowych.
Fake news w pigułce
- Zgodnie z opisem niektórych postów zamieszczanych w mediach społecznościowych emir Kataru miał ostrzec społeczność LGBT+. Wypowiedź wskazywała, że jeżeli ktoś podniesie flagę LGBT podczas mundialu, zostanie aresztowany na minimum siedem lat.
- Nie ma pierwotnych i wiarygodnych źródeł, które potwierdzałyby autentyczność cytatu katarskiego emira, w związku z czym można uznać go za fałszywy. Wcześniej niemal identyczna wypowiedź była przypisywana anonimowemu rzecznikowi – jednak i w tym przypadku brak było źródeł na potwierdzenie autentyczności zdarzenia.
- Serwis Maldita.es kontaktował się z ambasadą Kataru w Madrycie. W odpowiedzi zaprzeczono prawdziwości cytatu, jak i informacji w nim zawartych. Podobnie serwis Newtral.es w rozmowie z przedstawicielami komitetu organizacyjnego mundialu 2022 w Katarze ustalili, że informacje na temat rzekomej wypowiedzi są „całkowicie fałszywe”.
W listopadzie rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze. Jak to często bywa – wokół medialnych tematów rodzą się fałszywe informacje. Niedawno w mediach społecznościowych pojawiły się wpisy, które wskazują na to, że emir Kataru Tamim ibn Hamad Al Sani miał się wypowiedzieć na temat społeczności LGBT+: „Kto podniesie do góry flagę LGBT podczas Mundialu zostanie aresztowany na minimum 7 lat. Jesteśmy krajem islamskim, musicie szanować naszą religię i kulturę” – czytamy na Facebooku.
Komentarze zamieszczane na Facebooku wskazują na to, że internauci uwierzyli w przedstawiane treści. „W sumie popieram, ale jak oni są u nas to nie szanują niczego”, „I bardzo dobrze!!!! Piękne słowa”, „Bardzo dobrze! Trzeba szanować zwyczaje gospodarza niezależnie od wyznania…” – pisali użytkownicy medium społecznościowego.
Emir Kataru nie jest autorem cytatu o karze więzienia dla osób z LGBT+
Nie ma wiarygodnego źródła, które wskazywałoby na to, że Tamim ibn Hamad Al Sani powiedział o aresztowaniu na minimum siedem lat za podniesienie flagi LGBT w czasie mistrzostw świata. Wcześniej podobny fałszywy cytat był przypisywany anonimowemu rzecznikowi mistrzostw. Tamta wersja cytatu była bardzo podobna: „Ktokolwiek podniesie flagę LGBTQ podczas mistrzostw świata, zostanie aresztowany na 7 lub 11 lat, jesteśmy w kraju islamskim, powinniście szanować naszą religię, wierzenia i kulturę” – brzmiała wypowiedź.
W sprawie pierwotnej wersji cytatu portal fact-checkingowy Maldita.es kontaktował się z ambasadą Kataru w Madrycie. W odpowiedzi zaprzeczono zarówno prawdziwości cytatu, jak i informacji w nim zawartych. Podobnie serwis Newtral.es w rozmowie z przedstawicielami komitetu organizacyjnego mundialu 2022 w Katarze ustalili, że informacje są „całkowicie fałszywe”.
Jedna z wypowiedzi katarskiego przywódcy, pochodząca z maja 2022 roku, była odpowiedzią na pytanie o osoby nieheteronormatywne, które pojawiają się w Katarze, i brzmiała: „oczekujemy i chcemy, aby ludzie szanowali naszą kulturę”.
Katar i społeczność LGBT+. Mundial 2022 rodzi wiele kontrowersji
Katar jako gospodarz mundialu 2022 mierzy się z szeroką krytyką dotyczącą praw człowieka i ich przestrzegania. Jednym z tematów, na który zwraca się uwagę w mediach na całym świecie, jest też stosunek państwa do osób ze społeczności LGBT+. „The Guardian” zwracał uwagę na to, że istnieją obawy co do bezpieczeństwa osób o orientacji innej niż heteroseksualna lub wyrażających wsparcie dla osób LGBT+.
W Katarze związki osób tej samej płci są nielegalne – za „prowadzenie, podżeganie lub uwodzenie mężczyzny w jakikolwiek sposób do sodomii lub rozproszenia” może grozić do 3 lat więzienia, a ze względu na funkcjonowanie sądów szariatu teoretycznie także kara chłosty lub śmierci.
Humans Right Watch wskazuje, że zgodnie z Polityką Praw Człowieka FIFA wszelkiego rodzaju dyskryminacja „jest surowo zabroniona i podlega karze zawieszenia lub wydalenia”, a jednak Katar pozostał organizatorem mundialu 2022 od czasu wyznaczenia kraju w 2010 roku.
FIFA zapewnia o bezpieczeństwie każdego uczestnika imprezy
Ze strony katarskich władz płyną zapewnienia o tym, że wszyscy mogą czuć się ugoszczeni i bezpieczni, ale ważne jest, by goście przestrzegali obowiązujących norm i przepisów. W grudniu 2021 roku Sekretarz Generalna FIFA, Fatma Samoura, przekazała, że: „ludzie mogą swobodnie wywieszać dowolny rodzaj flagi, jaki chcą, w tym tęczową flagę, bez bycia celem ataków” – podkreślając inkluzywność turnieju.
Z kolei w kwietniu 2022 roku katarski generał Abdulaziz Abdullah Al Ansari w rozmowie z agencją AP powiedział, że: „Jeśli on (fan – przyp. Demagog) podniósł tęczową flagę, a ja mu ją zabrałem, to nie dlatego, że naprawdę chcę ją zabrać, naprawdę go obrazić, ale aby go chronić”. W wypowiedzi dodał, że nie może zagwarantować, jaka będzie reakcja reszty społeczności w kontakcie z symbolami LGBT+, przestrzegając przed potencjalnymi atakami wobec osób, które je eksponują.
Problem z dostępnością hoteli dla osób nieheteronormatywnych
Raport trzech skandynawskich wydawców NRK, SVT i DR wykazał, że na liście 69 hoteli polecanych przez FIFA znajdują się trzy obiekty, które nie chcą przyjmować par tej samej płci, a 20 innych zadeklarowało, że przyjmie takich gości, o ile nie okażą publicznie swojej orientacji. Z kolei 33 hotele przekazały, że nie będzie problemów z rezerwacją. FIFA pod groźbą rozwiązania umów miała ostrzec hotele, które nie dostosowały się do wymagań.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter