Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Film ukazuje awanturującego się imigranta? Fałszywe informacje
Nagranie przedstawia zupełnie inne wydarzenie.
Fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Film ukazuje awanturującego się imigranta? Fałszywe informacje
Nagranie przedstawia zupełnie inne wydarzenie.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawił się film, w którym widać awanturującego się czarnoskórego mężczyznę. Zarówno napis zamieszczony na nagraniu, jak i opis posta wskazują, że jest to imigrant, który właśnie przybył do Europy, konkretnie do Francji.
- Zgodnie z przekazami medialnymi (1, 2, 3, 4) film nie powstał w Europie, lecz w rosyjskiej miejscowości Kisłowodzk. Bohater nagrania to nie imigrant, a syn prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej – Evariste Touadéra, który przybył do Rosji w celu odbycia programu resocjalizacji.
23 lutego 2024 roku na facebookowej stronie Klasyczny Podział opublikowano nagranie, na którym uwieczniono awanturującego się w języku francuskim czarnoskórego mężczyznę atakującego osoby znajdujące się wokół niego.
W filmie napisano „Welcome to Europe” (z ang. „Witamy w Europie”), co sugeruje, że bohater nagrania jest imigrantem, który właśnie przybył na Stary Kontynent. Założenie to potwierdza opis rolki, w którym czytamy: „Chyba znowu będziemy musieli tych Francuzów nauczyć kultury…”.
Rolka w krótkim czasie od publikacji zdobyła szerokie zainteresowanie użytkowników Facebooka. Film polubiono ponad 15 tys. razy. Zdobył on również 7,5 tys. udostępnień. Wśród ponad 12,9 tys. komentarzy odnajdujemy liczne głosy osób, które w krytyczny sposób odniosły się do rzekomego imigranta i osób w jego otoczeniu.
„Tam już facetów nie ma, same poprawne politycznie pipki” – czytamy. W innym miejscu napisano: „Najważniejsze, że pisowskie referendum zostało zbojkotowane i za dwa lata takie obrazki u nas”.
Kim był awanturujący się mężczyzna? To nie imigrant
Kiedy za pomocą narzędzia Google Image wyszukamy zrzuty ekranu z omawianego filmu, natrafimy na liczne artykuły (1, 2, 3) omawiające sytuację przedstawioną w materiale. Jak się okazuje, bohater nagrania nie jest imigrantem, a do zdarzenia nie doszło we Francji.
Zgodnie z doniesieniami zagranicznych serwisów informacyjnych (1, 2, 3, 4) na nagraniu widzimy mężczyznę o nazwisku Evariste Touadéra, syna prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej Faustina-Archange’a Touadéry. Do zdarzenia doszło 28 sierpnia 2023 roku w rosyjskiej miejscowości Kisłowodzk ulokowanej niedaleko granicy z Gruzją.
Jak doszło do sytuacji przedstawionej w filmie?
Jak informują media, Evariste Touadéra miał przybyć do Rosji wraz z grupą wykwalifikowanych opiekunów w celu odbycia programu resocjalizacji. Tuż przed zaplanowanym lotem do Moskwy miał jednak podjąć próbę ucieczki, a w rezultacie zaatakować towarzyszące mu osoby, co uwieczniono na nagraniu.
Niedługo po wydarzeniach z filmu mężczyzna odbył podróż do Moskwy, gdzie został przekazany pracownikom ambasady Republiki Środkowoafrykańskiej.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter