Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Gdzie wygrała Kamala Harris? Sprawdzamy fake newsa o wyborach
Kamala Harris rzekomo miała zyskać przewagę głosów wyłącznie w tych stanach, w których nie przeprowadza się weryfikacji dowodu osobistego w lokalach wyborczych. Sprawdzamy doniesienia z mediów społecznościowych.
fot. Wikimedia Commons / Modyfikacje: Demagog, fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Gdzie wygrała Kamala Harris? Sprawdzamy fake newsa o wyborach
Kamala Harris rzekomo miała zyskać przewagę głosów wyłącznie w tych stanach, w których nie przeprowadza się weryfikacji dowodu osobistego w lokalach wyborczych. Sprawdzamy doniesienia z mediów społecznościowych.
Analiza w pigułce
- W mediach społecznościowych (1, 2, 3) opublikowano informację, że [pisownia oryginalna] „Kamala Harris wygrała tylko w Stanach, w których nie było weryfikacji dowodu osobistego”.
- Kamala Harris wygrała również w tych sześciu stanach, w których jest wymagane przedstawienie dowodu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość w lokalach wyborczych.
- W USA tożsamość głosującego weryfikuje się na różne sposoby (nie tylko przy pomocy dowodu osobistego, lecz także np. przez porównanie podpisu). Jeśli nie robi się tego w lokalu, należy swoją tożsamość potwierdzić wcześniej, np. na etapie rejestracji online.
Wybory w Stanach Zjednoczonych za nami. Wiemy już, że kolejnym prezydentem zostanie Donald Trump. Tymczasem w mediach społecznościowych nadal można znaleźć nieprawdziwe czy nieprecyzyjne doniesienia na ten temat, w tym takie, które zasiewają wątpliwość wobec samego systemu głosowania (np. 1, 2).
Na Facebooku (1, 2) i w serwisie X udostępniono informację, że [pisownia oryginalna] „Kamala Harris wygrała tylko w Stanach, w których nie było weryfikacji dowodu osobistego”. Do wpisów dołączono mapę, na której widać, w których stanach zwyciężył Donald Trump, a w których – Kamala Harris. Po rozwinięciu obrazu można zobaczyć także drugą mapę z informacją o dokumentach wymaganych do głosowania.
Kamala Harris zwyciężyła nie tylko w tych stanach, gdzie głosuje się bez weryfikacji dowodu
Jak możemy przeczytać w postach z mediów społecznościowych (1, 2, 3): „Kamala Harris wygrała tylko w Stanach, w których nie było weryfikacji dowodu osobistego” [pisownia oryginalna] – ale nie jest to prawda.
Pierwsza mapa przedstawia, w których stanach zwyciężyła Kamala Harris, a w których – Donald Trump. Drugą mapę znajdziemy na stronie Ballotpedia, prowadzonej przez organizację charytatywną non-profit. Grafika przedstawia wymagania dotyczące identyfikacji wyborców w lokalach wyborczych według stanu.
Z porównania dwóch map wynika, że Kamala Harris wygrała również w kilku stanach, w których w lokalu wyborczym jest wymagane przedstawienie dowodu lub innego dokumentu (niekoniecznie ze zdjęciem), który potwierdza tożsamość. Były to stany: Kolorado, Connecticut, Virginia, Delaware. Wybrane „niebieskie” stany, w których należy przedstawić dokument ze zdjęciem, to New Hempshire i Rhode Island.
Tożsamość głosującego jest weryfikowana na różnych etapach
Stany Zjednoczone są państwem federacyjnym, co oznacza, że każdy stan sam ustala kwestie dotyczące przeprowadzania wyborów. Dlatego wymagania dotyczące weryfikacji głosujących w lokalach wyborczych mogą się różnić. W większości stanów (24) wymagane jest przedstawienie dowodu tożsamości ze zdjęciem, w innych wystarczy jakikolwiek dokument, ale istnieją też stany, w których w lokalach nie weryfikuje się tożsamości na podstawie dokumentu. Nie oznacza to, że nie weryfikuje się jej wcześniej lub w inny sposób.
Przykładowo: w jednej z naszych analiz opisywaliśmy, że w Kalifornii w większości przypadków wyborca nie musi okazywać dokumentu przed oddaniem głosu w lokalu wyborczym. Jest za to zobowiązany do potwierdzenia swojej tożsamości w wieloetapowym procesie rejestracji do głosowania. Za podszywanie się pod kogoś innego lub za oddanie głosu więcej niż raz grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
W innym przypadku, w Nevadzie, zazwyczaj również nie trzeba okazywać dokumentu w lokalu wyborczym, ale wymagany jest podpis głosującego. Porównuje się go później z tym, który złożono na wniosku o głosowanie albo na dokumencie wydanym przez administrację rządową (tj. w prawie jazdy lub w dowodzie osobistym).
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter