Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Głośniki Marshalla za 9 złotych w Komputroniku? To scam
Informację umieszczono na profilu, który podszywa się pod sklep.
fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Głośniki Marshalla za 9 złotych w Komputroniku? To scam
Informację umieszczono na profilu, który podszywa się pod sklep.
Fake news w pigułce
- Na profilu facebookowym o nazwie Komputronik zamieszczono informację o promocji dotyczącej głośników Marshall: z okazji 60-lecia firmy rzekomo można było je kupić za 9 złotych.
- Wiadomość została zdementowana na oficjalnym profilu sklepu. Administratorzy napisali post, z którego wynika, że konto informujące o głośnikach za 9 złotych nie ma związku ze sklepem, a sprawa została zgłoszona do Facebooka.
- Ostrzeżenie o scamie opublikowało również CERT Polska. Strona dołączona do informacji o „promocji” przekierowywała użytkowników do bramki płatności, gdzie trzeba było podać numer swojej karty.
„Jesteś z Polski? Premium głośnik za jedyne 9zł! Z okazji 60-lecia firmy postanowiono zaoferować 1000 głośników Marshall Stanmore III, za jedyne 9 złotych”[pisownia oryginalna] – taką informację udostępniono 30 stycznia 2024 roku na profilu facebookowym podpisanym nazwą jednego ze sklepów z elektroniką: Коmрutrоnіk. Do postu dołączono link, który wygląda, jakby miał prowadzić na stronę, gdzie znajdziemy więcej szczegółów dotyczących promocji.
Na post zareagowano ponad 580 razy i skomentowano go ponad 120 razy. Wśród komentarzy znajdziemy takie, które mają potwierdzać wiarygodność promocji [pisownia oryginalna]: „Ten rabat jest realny! Otrzymałem swoją głośnik!”, „płatność tylko kartą, ponieważ płacisz tylko za dostawę. Ja już zapłaciłem, i po 10 minutach skontaktował się ze mną menedżer w celu potwierdzenia danych”. Do niektórych komentarzy dołączono zdjęcia głośników. Inne wypowiedzi internautów ostrzegały przed oszustwem.
Informację opublikowano na podejrzanym profilu
Sprzęt renomowanej firmy za kilka złotych? Jeśli zetkniemy się z taką informacją, pierwszym krokiem powinno być jej zweryfikowanie. Po wejściu na stronę producenta głośników znajdziemy informację o 60-leciu firmy, ale nie o sprzedaży głośników w promocyjnej cenie.
Po wejściu na facebookowy profil, który udostępnił omawiany post, na pierwszy rzut oka wszystko może wyglądać w porządku: profil ma sporo obserwujących (7,5 tys.), jest na nim kilka innych postów.
To może uśpić naszą czujność, ale warto szukać dalej i zajrzeć do zakładki „transparentność strony”. Znajdziemy tam informację, która powinna wzbudzić nasze podejrzenia: profil utworzono kilka dni temu, 28 stycznia 2024 roku. Tymczasem Komputronik jest firmą, która działa na polskim rynku już od 1996 roku.
Głośniki Marshalla za 9 złotych w Komputroniku? Sklep zaprzecza
Istnieje spora szansa, że firma z takim stażem pojawiła się w mediach społecznościowych nieco wcześniej niż w 2024 roku. I faktycznie – jeśli wpiszemy nazwę sklepu do wyszukiwarki, okaże się, że istnieje inny, oficjalny profil facebookowy o tej nazwie prowadzony przez sklep. Ma zdecydowanie więcej obserwujących (ponad 260 tys.) i utworzono go 10 lutego 2010 roku.
Na tym profilu znajdziemy też post, który dementuje informację o promocji „głośniki Marshalla za 9 zł”. Wynika z niego, że konto facebookowe, na którym pojawił się wpis, nie ma związku ze sklepem, a sprawa została zgłoszona do Facebooka.
Głośniki za 9 złotych to scam – CERT Polska wyjaśnia
Ostrzeżenie o scamie „na głośniki” opublikował również CERT Polska na swoim profilu na platformie X. Zespół poinformował, że link podany w poście przekierowywał do fałszywej bramki płatniczej – strony internetowej, która umożliwia dokonanie transakcji bezgotówkowej. W formularzu należało podać m.in. swój adres i numer karty płatniczej. To dane, które mogą zostać wykorzystane przez oszustów na naszą szkodę.
Uwaga❗️Ostrzegamy przed ofertą głośników Marshall w niezwykle atrakcyjnej cenie. Metoda oszustów to przekierowanie użytkowników do fałszywej bramki płatności w celu opłacenia kosztów wysyłki. Podanie danych karty💳otwiera oszustom drogę do Waszych pieniędzy💣 pic.twitter.com/TSWhcqD8Io
— CERT Polska (@CERT_Polska) January 29, 2024
Na łamach Demagoga analizowaliśmy już przykłady scamów, które opierały się na nieprawdziwych informacjach na temat promocji w różnych, znanych sklepach czy produktów konkretnych marek. Na naszej stronie można przeczytać analizy m.in. o rowerach rzekomo rozdawanych przez sklep Biedronka, o torbach z prezentami od Pepco czy o konsolach Play Station 5 za 9 zł w Media Markt.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter