Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Hieroglify egipskie w Wielkim Kanionie? To nieprawdziwa historia
Nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających to odkrycie.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Hieroglify egipskie w Wielkim Kanionie? To nieprawdziwa historia
Nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających to odkrycie.
Fake news w pigułce
- W jednym z filmów udostępnionych na Facebooku poinformowano o odkryciu, którego rzekomo dokonano na początku XX wieku na terenie Wielkiego Kanionu. Chodziło o wielki kompleks jaskiń [czas nagrania 1:00], w którym mogłoby mieszkać nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Na ścianach groty miały się znajdować egipskie hieroglify [czas nagrania 0:43].
- Jak możemy przeczytać na stronie Smithsonian Magazine, historia ta nie jest prawdziwa. Nie ma też żadnych dowodów na to, że rzekomy odkrywca kompleksu i hieroglifów, G.E. Kincaid, naprawdę istniał.
Starożytni Egipcjanie przywędrowali do Ameryki Północnej i tam założyli swoją cywilizację? Tak przynajmniej wynika z filmu opublikowanego na Facebooku 17 maja 2024 roku. Według autora nagrania na początku XX wieku na terenie Wielkiego Kanionu niejaki G.E. Kincaid, związany ze Smithsonian Institute, dokonał odkrycia wielkiej osady. Miała się ona znajdować w kompleksie jaskiń, w którym mogło mieszkać nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi [czas nagrania 1:00].
Co więcej, na ścianach odkrytych grot znajdowały się rzekomo „[…] hieroglify ze starożytnego Egiptu” [czas nagrania 0:43], przekazano również informację, że Kincaid „W innym, dużym pomieszczeniu odkrył narzędzia wykonane z miedzi i warsztat metalurgiczny, który nie powinien był znaleźć się na tym obszarze” [czas nagrania 1:32]. Ponadto w filmie stwierdzono, że „bez wątpienia cywilizacja ta musiała przywędrować z drugiego końca świata. To podważyło przekonanie, że większość cywilizacji jest od siebie odcięta” [czas nagrania 2:34].
Film obejrzano ponad 321 tys. razy. Polubiło go ponad 3,8 tys. osób, został udostępniony ponad 430 razy, a skomentowany — ponad 120 razy.
Historia o hieroglifach w Wielkim Kanionie jest częścią teorii spiskowej
Według posta informację o odkryciu opublikowano na łamach „Arizona Gazette” 5 maja 1909 roku [czas nagrania 0:00]. Miał go dokonać G.E. Kincaid, związany z Smithsonian Institute. Odnalazł rzekomo wielki kompleks jaskiń ze śladami cywilizacji egipskiej (hieroglify na ścianach — czas nagrania 0:43) czy tybetańskiej [czas nagrania 2:34]. Jak stwierdzono w nagraniu: „ […] bez wątpienia cywilizacja ta musiała przywędrować z drugiego końca świata” [czas nagrania 2:34].
Nagranie powiela nieprawdziwe informacje, które były już wielokrotnie prostowane (1, 2, 3, 4), również przez Smithsonian Institute. Mimo to co jakiś czas można się natknąć na te fałszywe doniesienia w różnych zakątkach internetu.
Według jednej z wersji tej historii Smithsonian Institute jest zamieszany w ukrywanie dowodów na to, że starożytni Egipcjanie (wraz z olbrzymami) trafili do Ameryki Północnej. W rzeczywistości nie istnieją jednak żadne dowody potwierdzające taką teorię.
Smithsonian: nie ma zapisów potwierdzających istnienie G.E. Kincaida
Anonimowy artykuł opublikowano w „Arizona Gazette” 5 maja 1909 roku. Nosił tytuł „Eksploracje w Wielkim Kanionie”. W tekście można było przeczytać rzekomą relację G.E. Kincaida, który podczas samotnej podróży miał natknąć się na kompleks jaskiń i ślady antycznej cywilizacji egipskiej. Z tekstu wynikało, że G.E. Kincaid wrócił w to miejsce z S.A. Jordanem, archeologiem ze Smithsonian Institute, aby potwierdzić dokonane odkrycie.
Jak możemy przeczytać na stronie Smithsonian Magazine:
„[…] Wydaje się, że Arizona Gazette była jedyną gazetą, która opublikowała tę historię. Żadne zapisy nie mogą potwierdzić istnienia Kincaida ani Jordana”.
Starożytny Egipt i Wielki Kanion mają ze sobą coś wspólnego
Nie chodzi jednak o pozostałości antycznej cywilizacji w jaskiniach. Jak wyjaśniono w krótkim filmie na kanale Smithsonian Channel, nazwy niektórych wzniesień zainspirowane są mitologią egipską, np. Świątynia Ozyrysa czy Świątynia Izis albo Wieża Ra.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter