Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Izaak Singer mówił o eksterminacji Polaków przez Żydów? Fake news!
Krążący po internecie od kilku lat cytat został mu fałszywie przypisany.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Izaak Singer mówił o eksterminacji Polaków przez Żydów? Fake news!
Krążący po internecie od kilku lat cytat został mu fałszywie przypisany.
20 maja 2020 roku prywatny użytkownik Facebooka zamieścił post zawierający zdjęcie mężczyzny w białym kapeluszu z gwiazdą Dawida i cytat:
„Was Polaków nie będzie, wy będziecie zbierać jedzenie po śmietnikach. My mamy wszystko rozpracowane; spokojnie, powoli, krok za krokiem. To jest zbyt bogaty kraj abyśmy wam go zostawili. To jest nasza ziemia obiecana.” Izaak Singer 1996 Światowy Kongres Żydów
Post został udostępniony już prawie 7 tys. razy. Wśród komentujących można zauważyć różne postawy. Jedni internauci zdają się wierzyć w przedstawioną im treść: „Wolę żyć w biedzie na stojąco, niż w dobrobycie na kolanach”, „Owal się od nas i naszego kraju”, „Robią to łapami PoPis-u,i reszty swoich przywieszek literowych żydosyjonu!”.
Inni zwracają uwagę, że nie jest to prawdziwa informacja: „Izaak Singer zmarł w 1991 roku. Więc przestań manipulować trollu”, „UUUUU błędne informacje – jak już podajesz coś takiego sprawdzaj chyba że siejesz dezinformacje ? te słowa wygłosił Izrael Singer , Izaak zmarł w 91 r. ?”, „Akurat Isaac Bashevis Singer bronił Polaków, nazywał napadających na Polskę Żydów amerykańskich – »parchami«. Nie miał z tamtejszym Żydostwem łatwego życia, do dzisiaj jest krytykowany. Wiec ten baner to prowokacja. Pewnie syjonistyczna.?”.
Czy autorem cytatu jest mężczyzna ze zdjęcia?
Mężczyzna ze zdjęcia to Isaac Bashevis Singer, polski i amerykański pisarz żydowski, który zmarł 24 lipca 1991 roku. Nie mógł więc wypowiedzieć przypisywanych mu słów na Światowym Kongresie Żydów w 1996 roku.
Wykorzystanie prostego narzędzia, jakim jest wyszukiwanie w Google za pomocą obrazu, pozwala szybko zweryfikować tożsamość osoby ze zdjęcia. Ponadto widać, że na oryginalnym zdjęciu nie znajdziemy na kapeluszu gwiazdy Dawida.
Jednym z wyników takiego wyszukiwania jest artykuł o polskich lub o polskim pochodzeniu laureatach literackiej Nagrody Nobla. Wyszukiwane zdjęcie jest podpisane jako „Isaac Singer – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978”. To samo zdjęcie ilustruje też stronę autora na portalu „Lubimy Czytać”. Pod zdjęciem zapisano jego źródło, z którego możemy się dowiedzieć, że zostało ono zrobione w 1988 roku na Międzynarodowych Targach Książki w Miami.
Światowy Kongres Żydów to międzynarodowa organizacja reprezentująca gminy i organizacje żydowskie. Prawdopodobnie pisarz Isaac Bashevis Singer został pomylony z Israelem Singerem, działaczem społecznym, który przez ponad 20 lat pełnił funkcję sekretarza generalnego Światowego Kongresu Żydów.
Kto jest autorem tych słów?
Również Israel Singer nie jest autorem słów przedstawionych w poście. Jako pierwszy słowa te wypowiedział 16 stycznia 2012 roku niejaki Leszek z Oliwy, który zadzwonił do programu „Rozmowy Niedokończone”, nadawanego w Radiu Maryja. Opowiedział on historię swojej sąsiadki, która podczas pracy na uniwersytecie w połowie lat 90. dostała propozycję dołączenia do rzekomego antypolskiego żydowskiego spisku. Proponująca to kobieta miała użyć właśnie tych słów zacytowanych ponad 8 lat później w facebookowym poście.
To rozmowa z audycji Radia Maryja jest oryginalnym źródłem zamieszczonego w poście cytatu. Ponieważ nie wiadomo, kim dokładnie jest dzwoniący do radia Leszek z Oliwy, anonimowa jest również jego rzekoma sąsiadka, nie ma żadnej możliwości zweryfikowania wiarygodności tego źródła.
Podsumowanie
Autor posta pomylił pisarza Isaaca Bashevisa Singera z działaczem społecznym Israelem Singerem. Poszukując autora cytatu, bardzo łatwo jest trafić na nagranie rozmowy z audycji Radia Maryja, w której anonimowy słuchacz przywołuje ten cytat jako rzekomą propozycję przystąpienia do antypolskiego żydowskiego spisku, którą miała usłyszeć jego sąsiadka od pewnej kobiety. W związku z tym przedstawione w poście informacje łączące pisarza z cytatem należy uznać za fałszywe. O sprawie pisała również redakcja portalu fakenews.pl.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter