Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Karty do głosowania będą spinane z kartami do referendum? Fałsz
W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące kart do głosowania w wyborach i referendum.
fot. Facebook / Modyfikacje: Deamgog
Karty do głosowania będą spinane z kartami do referendum? Fałsz
W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące kart do głosowania w wyborach i referendum.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku opublikowano wpisy (1, 2, 3) informujące o tym, że podczas wyborów karty do głosowania będą spinane wraz z kartą referendalną i w takiej formie podawane wyborcom.
- Informacje o spinaniu kart są nieprawdziwe, o czym poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) w komunikacie z 9 października 2023 roku.
W ostatnim czasie (przynajmniej od 7 października 2023 roku) na Facebooku zaczęły pojawiać się liczne posty (1, 2, 3) informujące o tym, że podczas nadchodzących wyborów karty do głosowania będą spinane razem z kartą referendalną i w takim stanie wydawane wyborcom. „Wszystkie karty do glosowania beda spiete razem z karta do referendum! Przed wzieciem kart nalezy powiedziec ODMAWIAM REFERENDUM. Czlonek komisji ma obowiazek odpiac karte do Referendum!” – czytamy w treści jednego z wpisów.
Jeden z omawianych postów w krótkim czasie po publikacji zdobył ponad 40 reakcji i udostępniono go blisko 80 razy. Wśród ponad 50 komentarzy odnajdujemy jednak liczne głosy, które wskazują na nieprawdziwe informacje zamieszczone w treści wpisu. „Fake news. Nie będą spięte. Proszę skasuj to i nie rozsiewaj. […] Mówię to jako działacz Koalicji Obywatelskiej, koordynator członków komisji i mężów zaufania, mąż zaufania” – czytamy. W innym miejscu napisano: „Tyle że kart do ręki się nie dostanie przed złożeniem podpisu”.
Karty do głosowania nie będą spinane z kartą referendalną
9 października 2023 roku na stronie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) opublikowano komunikat, w którym zdementowano doniesienia o rzekomych planach spinania kart podczas wyborów. W treści publikacji czytamy:
„W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania NIE BĘDĄ spięte. Nieprawdą jest, że 3 karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone”.
Informacje te w rozmowie z Demagogiem potwierdził również rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego (KBW) Marcin Chmielnicki, który podkreślił, że wyborcy sami mają prawo do decydowania o tym, jakie karty zostaną im wydane:
„Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z 3 głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza. Swoją decyzję musi wyraźnie zakomunikować członkowi obwodowej komisji wyborczej przed otrzymaniem kart i potwierdzeniem odbioru własnoręcznym podpisem”.
Których kart można nie przyjąć?
Jak już wspominaliśmy, wyborcy mają prawo do odmowy przyjęcia kart – zarówno do głosowania w wyborach, jak i w referendum. Fakt ten potwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza w komunikacie z 26 czerwca 2023 roku. Każdy obywatel może więc zdecydować, czy weźmie udział:
- w wyborach do Sejmu,
- w wyborach do Sejmu i w wyborach do Senatu,
- w wyborach i w referendum,
- w samym referendum,
- lub w innej kombinacji trzech głosowań.
O tym, jak zagłosować w wyborach parlamentarnych, przeczytasz w innej naszej analizie. Na łamach Demagoga odnajdziesz również szczegółowe informacje dotyczące referendum.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter