Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Klubowa muzyka przerwana przez komunikat o Smoleńsku? Fałsz!
Przerobione nagranie z radia wprowadza w błąd.
Źródło: Facebook / Modyfikacje: Demagog
Klubowa muzyka przerwana przez komunikat o Smoleńsku? Fałsz!
Przerobione nagranie z radia wprowadza w błąd.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- W mediach społecznościowych pojawiło się archiwalne nagranie audycji (1, 2), która miała być wyemitowana w radiu RMF MAXX w dniu 10 kwietnia 2010 roku. W filmie słychać klubową muzykę, która przerwana zostaje przez komunikat o katastrofie smoleńskiej.
- Nagranie jest przerobione. Rzecznik prasowy Grupy RMF przekazał Demagogowi, że fragment audycji „Faktów” radia RMF FM został wmontowany w utwory muzyczne, które nigdy nie pojawiły się na antenie.
W lutym 2023 roku w internecie zostało opublikowane nagranie archiwalnej audycji radia RMF MAXX, które miało pochodzić z 10 kwietnia 2012 roku (1, 2, 3). Na filmie słyszymy klubową muzykę oraz słowa „zapnijcie pasy bezpieczeństwa”, przerwane przez komunikat o katastrofie w Smoleńsku. Następnie radio powraca do wcześniejszego utworu, na którym słyszymy wulgarną wstawkę (czas nagrania 0:20).
Film został udostępniony w kilku mediach społecznościowych oraz w serwisie YouTube. Na Facebooku obejrzano go ponad 16 tys. razy, zdobył 829 reakcji i 87 komentarzy. Z kolei na TikToku został odtworzony 572 tys. razy, a polubiło go ponad 52 tys. kont. Na YouTube liczba jego wyświetleń przekroczyła 6,5 tys. Wśród licznych komentarzy wyśmiewających nagranie, odnajdujemy również głosy osób, które uwierzyły w jego prawdziwość: „rmf max nigdy nie mieli moralnosci”, „klamiesz to nie moze byc prawda to jest prawdziwe wideo z tamtych lat”.
Popularne nagranie zostało zmanipulowane
Komunikat o katastrofie smoleńskiej użyty w filmie nie pochodzi z radia RMF MAXX, lecz z serwisu na antenie RMF FM z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Archiwalne nagrania, na których reporterka Ewa Kwaśny informuje o ofiarach katastrofy, zostały zapisane i opublikowane w serwisie YouTube. Podobne zapisy znajdują się na stronie radia rmf.24.pl.
Prawdopodobnym źródłem muzyki wmontowanej w film są dwa utwory (1, 2) opublikowane w serwisie YouTube w 2022 roku – 12 lat po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.
W omawiane nagranie wklejona została również grafika przedstawiająca rzekomego autora muzyki. Zdjęcie mężczyzny z podpisem „DJ TOMUŚ” zostało opublikowane 4 lata temu w serwisie Soundcloud. Dołączony do niej utwór nie pokrywa się z muzyką wykorzystaną w filmie.
Rzecznik Grupy RMF skomentował nagranie
Rzecznik prasowy Grupy RMF Krzysztof Głowiński w rozmowie z Demagogiem potwierdził, że omawiane nagranie jest przeróbką złożoną z fragmentu audycji na antenie RMF FM oraz z utworów muzycznych, które nigdy nie zostały wyemitowane na antenie:
„Nagranie jest nieprawdziwe. Jest to stworzony przez kogoś montaż fragmentu serwisu RMF FM (a nie RMF MAXX) z jakimś utworem (tego typu muzyka nie jest grana na antenie RMF MAXX, a już na pewno nie w sobotę rano)”.
Krzysztof Głowiński w komentarzu dla Demagoga
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter