Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Meksykańska zawodniczka Prisca Awiti Alcaraz to mężczyzna? Fake news napędza hejt
Media społecznościowe obiegła informacja, jakoby meksykańska rywalka Polki w judo urodziła się jako mężczyzna. Nie ma na to dowodów.
fot. X / Modyfikacje: Demagog
Meksykańska zawodniczka Prisca Awiti Alcaraz to mężczyzna? Fake news napędza hejt
Media społecznościowe obiegła informacja, jakoby meksykańska rywalka Polki w judo urodziła się jako mężczyzna. Nie ma na to dowodów.
analiza w pigułce
- W sieci pojawiły się przekazy (1, 2, 3), z których wynika, że Prisca Awiti Alcaraz, rywalka Polki w judo w trakcie Letnich grzysk Olimpijskich w Paryżu, to tak naprawdę mężczyzna.
- Na poparcie tych twierdzeń nie przedstawiono przekonujących dowodów. Odwoływano się jedynie do aparycji zawodniczki, zamieszczając jej zdjęcia. Dla porównania pokazujemy inne fotografie kobiety, wykonane w pozasportowych okolicznościach: 1, 2, 3.
- Subiektywna opinia internautów dotycząca wyglądu zawodniczki nie stanowi kryterium przydzielania judoczkom kategorii, w której występują. Do sprawy odniosła się polska zawodniczka, która podkreśliła, że zna Meksykankę od lat – jako kobietę „pracowitą”, „zdeterminowaną” i „w pełni zasługującą” na sukces.
Trwają igrzyska olimpijskie w Paryżu. Rywalizacje wywołują dużo różnych emocji – od dumy z wygranej rodaków i rodaczek przez radość w trakcie sportowych zmagań aż po najróżniejsze negatywne reakcje. W natłoku olimpijskich emocji pojawiają się też dezinformujące treści.
30 lipca Polka Angelika Szymańska zmierzyła się w zawodach judo z Meksykanką Priscą Awiti Alcaraz. Niedługo potem w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się doniesienia, z których wynika, że rywalka naszej rodaczki rzekomo nie urodziła się jako kobieta.
Jedną z osób, które zamieściły w sieci taką sugestię, jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Jabłoński. „A oto »zawodniczka«, która pokonała dziś w judo reprezentantkę Polski – a potem zdobyła olimpijski medal” – napisał polityk. Wpis w podobnym tonie opublikował również Oskar Szafarowicz.
Następnie plotka o tym, że zawodniczka dokonała korekty płci, pojawiła się na innych platformach, gdzie fałszywa informacja została podana już jako pewnik, a nie sugestia (Jabłoński i Szafarowicz jedynie sugerowali, że zawodniczka to w istocie zawodnik), i wywołała komentarze przepełnione mową nienawiści wobec Meksykanki. W jednym z postów udostępnionych na Facebooku czytamy, że Polka „na igrzyskach stanęła naprzeciw mężczyzny, który identyfikuje się jako kobieta”.
Jeden z postów na ten temat zebrał ponad 1,9 tys. reakcji i został udostępniony przez ponad 4,9 tys. użytkowników. Wśród ponad stu komentarzy znajdujemy szereg negatywnych słów dotyczących reprezentantki Meksyku, a także osób decydujących się na korektę płci. „To jest walka „lewactwa” o równe prawa dla Kobiet . Niestety” [pisownia oryginalna] – napisał jeden z internautów. „Od kiedy kobitki mają ” dyndalki” pomiędzy nogami ?” [pisownia oryginalna] – pytał ironicznie inny komentujący.
Temat pojawił się również na TikToku, gdzie możemy przeczytać, że „Polka otrzymała punkty karne za kopanie po jajkach i ciąganie za włosy na klacie”. Wśród komentarzy znajdziemy z kolei informację o treści: „to facet, uważa się za kobietę”.
Nie przedstawiono dowodów na to, by zawodniczka z Meksyku była mężczyzną
Do wpisów dotyczących płci Meksykanki dołączone są jej zdjęcia. Zawodniczka ma na nich krótko ścięte włosy i sportową judogę, która jest strojem przeznaczonym zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.
Na insynuacje względem Meksykanki zareagowała jej rywalka. Angelika Szymańska zamieściła na Facebooku oświadczenie, w którym przyznaje, że zna Priscę Awiti Alcaraz od lat – jako kobietę „pracowitą”, „zdeterminowaną” i „w pełni zasługującą” na sukces.
„Rozumiem, że niektóre wiadomości miały na celu pocieszyć mnie i podnieść na duchu, jednak nie akceptuję i nie popieram żadnych form hejtu, który spływa na moją przeciwniczkę. W jej przypadku wszelkie oskarżenia i insynuacje są nietrafione. Znamy się od lat, trenujemy na razem na campach międzynarodowych i wiem, że Prisca jest pracowitą i zdeterminowaną kobietą, która w pełni zasłużyła na swój wczorajszy sukces”.
Twierdzeniom, jakoby Meksykanka była mężczyzną, nie towarzyszyły żadne dowody. Zdjęcia, które publikowano obok dezinformujących treści, przedstawiały ją w kontekście zawodów sportowych, podczas których kluczowe jest to, by strój był wygodny i spełniał kryteria regulaminu danej dyscypliny, a nie – podkreślał cechy fizyczne zawodniczki. Dla porównania udostępniamy inne zdjęcia sportsmenki, wykonane w pozasportowych okolicznościach: 1, 2, 3.
Zawodniczka ma prawo mieć krótkie włosy i strój unisex
Kobiety mają prawo nosić krótkie fryzury, a mężczyźni mogą zapuszczać długie włosy. Ani jedno, ani drugie nie uprawnia nikogo do kierowania pełnych hejtu komentarzy do tych osób.
Do sprawy mowy nienawiści względem rywalki z Meksyku odniosła się zawodniczka z Polski w wywiadzie udzielonym Interii:
„Proszę kibiców, by nie kwestionowali w taki sposób jej [Prisci Awiti – przyp. Demagog] zwycięstwa… W ogóle do głowy mi nie przyszło, by porównać ją do mężczyzny. Znamy się od bardzo dawna, od wielu lat rywalizujemy i naprawdę nie przyszło mi nigdy do głowy, by mogła wykazywać jakiekolwiek cechy męskie. Jest to kobieta w krótkich włosach, ale żadnego podobieństwa do mężczyzny bym się nie doszukiwała. Dlatego prośba ode mnie, by zostawić ją w spokoju, bo należy jej się szacunek. Wykonała wczoraj kawał fantastycznej pracy i została wicemistrzynią olimpijską”.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter