Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Minister Czarnek nie powiedział, że „Łukasz Szumowski ratował Indian”
Do prawdziwej wypowiedzi dodano fałszywy fragment.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Minister Czarnek nie powiedział, że „Łukasz Szumowski ratował Indian”
Do prawdziwej wypowiedzi dodano fałszywy fragment.
W sieci często pojawiają się fałszywe cytaty, zwłaszcza takie, które dotyczą osób publicznych. Wyrwanie słów z kontekstu bądź zmiana jednego ze słów może mieć duże znaczenie dla odbioru całości zaprezentowanej wypowiedzi.
11 października na profilu Salonik Prowokacyjno-Abstrakcyjny pojawił się post, w którym widzimy zdjęcie Przemysława Czarnka. Zdjęcie opisano „Bohater naszych czasów”, na grafice natomiast czytamy:
Poseł Przemysław Czarnek: “Szumowski pracował jako lekarz wolontariusz z Matką Teresą w Indiach i ratował Indian”
Grafikę w różnych wersjach udostępniono łącznie ponad 1700 razy, na wielu serwisach jak SokzBuraka, Pis na Księżyc i Kaczystan. Dalej podawało ją również wielu indywidualnych użytkowników, za sprawą których post doczekał się ponad 1,1 tys. udostępnień. W komentarzach pojawiło się wiele prześmiewczych reakcji na rzekome słowa polityka (wszystkie komentarze z pisownią oryginalną): „Brak słów na tego Czarnka”, „No i następny kretyn niedouczony z pisu”, „U nich globus inny ma kształt” czy „Dlaczego się dziwicie ? To normalne, że taką wiedzę mają niby profesory tej kasty”.
Niedługo potem na Twitterze zaczęły się pojawiać przeróbki cytatu:
Poseł P. Czarnek:" Szumowski pracował jako lekarz wolontariusz z Matką Teresą w Indiach i ratował Indian". To oczywista oczywistość, jak stopniowanie przymiotników: głupi, głupszy, Czarnek. W stopniu najwyższym nazwiska posłów PiS można stosować zamiennie.
— Ewa (@EwaZamojska) June 5, 2020
Czy Łukasz Szumowski ratował Indian?
Nie. Ostatnie słowa cytatu zostały dodane do autentycznej wypowiedzi Przemysława Czarnka.
Przedstawione cytaty są manipulacją. Oryginalna wypowiedź pochodzi z debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, która odbyła się w Sejmie 4 czerwca 2020 roku. Jak czytamy w stenogramie, który można znaleźć na stronie Sejmu:
(Łukasz Szumowski – przyp. Demagog) był wolontariuszem, który pracował u boku św. matki Teresy z Kalkuty i ratował ludzi w Indiach za darmo.
Całość wypowiedzi możemy usłyszeć między innymi w wideo na stronie tvn24.pl. Zmanipulowane zdanie pada w 2:37 minucie. Znajdziemy tam również inne wypowiedzi z debaty.
W filmie umieszczonym na portalu YouTube rzekomy cytat Przemysława Czarnka pada w 3:07 minucie.
Wotum nieufności wobec Łukasza Szumowskiego
Wotum nieufności argumentowano słabym przygotowaniem przez Łukasza Szumowskiego kraju do pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, brakiem planu działania dla szpitali i gospodarki oraz brakami w wyposażeniu szpitali. Ministrowi zarzucono również narażanie Polaków na masowe zakażenia koronawirusem.
Ostatecznie wniosek złożony przez klub Koalicji Obywatelskiej, którego reprezentantem była posłanka Barbara Nowacka, został odrzucony. Za wyrażeniem wotum nieufności głosowało 213 posłów, a przeciw 237.
Praca u boku Matki Teresy
Prawdą jest, że Łukasz Szumowski pracował w Kalkucie, w Indiach. W rozmowie z „Małym Gościem Niedzielnym” opowiadał o doświadczeniach z tym związanych:
Robiliśmy różne rzeczy. Mycie, karmienie, podawanie picia, a nawet różne drobne zabiegi medyczne. Nędza, niedożywienie, choroby i wszystko razem wzięte. Niektórzy wolontariusze od razu chcieli wszystko usprawniać. Siostry ze spokojem mówiły, że to nie jest pomoc charytatywna. Od tego są inne instytucje. To, co robi Matka Teresa i wszystkie misjonarki miłości na całym świecie, to życie z najbiedniejszymi. Też musieliśmy się tego nauczyć.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter