Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, Denis Hart nie wypowiedział tych słów
Cytat został zmyślony.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, Denis Hart nie wypowiedział tych słów
Cytat został zmyślony.
Modyfikowanie wypowiedzi czy przypisywanie ich osobom, które nie mają z nimi nic wspólnego, jest zjawiskiem częstym w mediach społecznościowych. Zazwyczaj kontrowersyjne cytaty mają na celu wywołanie dyskusji i podburzenie przeciwników danej grupy czy idei. Powodują również falę nienawiści, która często rozprzestrzenia się na inne portale. Udostępniając dalej fałszywe informacje, przyczyniamy się zatem do obniżenia poziomu debaty publicznej w Polsce.
21 sierpnia w jednej z grup na Facebooku Veto dla PiS i kościoła w polityce. pojawił się post wraz z grafiką, na której widoczny jest napis:
Dzieci, podczas molestowania seksualnego przez kapłana, doświadczają “SPOTKANIA Z BOGIEM”
Rzekomy cytat został podpisany: „arcybiskup Denis Hart”.
Post udostępniono ponad 1,5 tys. razy w różnych grupach i stronach. Wielu użytkowników uwierzyło w prawdziwość cytatu. W komentarzach czytamy: „Dobry Psychiatra potrzebny od zaraz !!!”, „Katolicki zboczeniec”, „Panie Hart życzę panu takiego spotkania z osobą udającą Boga od strony pleców doznanie boskości tak intensywne że aż gały wyjdą panu z orbit!!!!”.
Ponad dwa lata temu na stronie Zbiór Bzdur również pojawił się ten post. Jest widoczny do dzisiaj, a liczba jego udostępnień to ponad 3,6 tys.
Jak było w rzeczywistości?
O australijskim arcybiskupie Denisie Harcie było głośno parę lat temu, podczas dyskusji nad pedofilią w Kościele rzymskokatolickim. Duchowny opowiedział się za utrzymaniem tajemnicy spowiedzi wobec hierarchy kościelnego, który przyznaje się do pedofilii. Hart uznał, że wyjawienie informacji i złamanie tajemnicy spowiedzi wiązałyby się z ekskomuniką spowiednika:
Szanuję prawo państwowe i pokładam w nim zaufanie, ale muszę przestrzegać świętych, duchowych zasad pochodzących od Boga – muszę starać się, jak tylko mogę, przestrzegać obydwu.
Analizując rzekomy cytat, natrafiliśmy na rzeczywistą wypowiedź duchownego, pochodzącą z newslettera parafii Św. Michała w Geelong w australijskim stanie Victoria:
Confession in the Catholic Church is a spiritual encounter with God through the priest. It is a fundamental part of the freedom of religion, and it is recognised in the Law of Australia and many other countries. It must remain so here in Australia. Outside of this all offences against children must be reported to the authorities, and we are absolutely committed to doing so.
Czyli:
Spowiedź w Kościele katolickim jest duchowym spotkaniem z Bogiem za pośrednictwem kapłana. Jest to podstawowa część wolności wyznania i jest uznawana w australijskim prawie i wielu innych krajach. Tak musi pozostać. Poza tym wszystkie przestępstwa wobec dzieci muszą być zgłaszane władzom i jesteśmy do tego absolutnie zobowiązani.
Jak widzimy, przytoczony na grafice cytat jest fałszywy. Został sfabrykowany na podstawie rzeczywistej wypowiedzi duchownego. Nieprawdziwe słowa krążą po sieci od lat, pisały o nich już wcześniej portale fakenews.pl czy Snopes.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter