Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, hydroksychlorochina nie jest skutecznym lekiem na COVID-19
Wideo z konferencji amerykańskich lekarzy zawiera nieprawdziwe informacje.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Nie, hydroksychlorochina nie jest skutecznym lekiem na COVID-19
Wideo z konferencji amerykańskich lekarzy zawiera nieprawdziwe informacje.
29 lipca na profilu Włącz myślenie udostępniono film przedstawiający konferencję amerykańskich lekarzy na schodach Kapitolu w Waszyngtonie. Nagranie opisane zostało jako „zbanowane wideo”. W treści posta możemy znaleźć link do oryginalnego filmu na YouTube. Jednak po kliknięciu okazuje się, że wideo zostało usunięte z powodu naruszenia wytycznych dla społeczności serwisu.
Od momentu udostępnienia przez „Włącz myślenie” film jest zamieszczany na innych serwisach, takich jak Bitchute.
Co przedstawia wideo?
Nagranie zostało pierwotnie opublikowane przez serwis Breitbart News. Film przedstawia konferencję w Waszyngtonie zorganizowaną przez American Frontline Doctors, sponsorowanych przez organizację Tea Party Patriots. W wydarzeniu wziął udział również członek Izby Reprezentantów Ralph Norman z Partii Republikańskiej.
Lekarze uczestniczący w konferencji podzielili się z mediami swoimi przemyśleniami na temat koronawirusa i, jako osoby biorące bezpośredni udział w walce z pandemią, zdali relację z jej przebiegu. Mówili również o skutecznych ich zdaniem sposobach walki z pandemią, które mają uchronić świat od czekania na szczepionkę.
Jednym z takich rozwiązań ma być hydroksychlorochina, lek stosowany między innymi w leczeniu tocznia rumieniowatego, malarii czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Lekarze przekonują o niemal stuprocentowej skuteczności tego leku u pacjentów z COVID-19, twierdząc, że odpowiednie dawkowanie (tabletka po 200 mg dwa razy w tygodniu) oraz suplementacja cynkiem powodują niemal natychmiastowe zatrzymanie replikacji wirusa w płucach.
Film już wcześniej był publikowany w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy wspomniany wcześniej YouTube, jednak szybko został usunięty z tych portali z powodu dezinformujących treści.
Czy informacje podane w filmie są prawdziwe?
Z racji dużej popularności w Stanach Zjednoczonych wideo zostało już opisane przez portale Politifact oraz Health Feedback. Informacje w nim podawane są fałszywe.
Lekarze biorący udział w konferencji przekonują, że istnieje już lek na COVID-19, dzięki czemu nie trzeba nosić maseczek ani wprowadzać obostrzeń. W rzeczywistości nadal nie ma potwierdzonego i w stu procentach skutecznego leku na koronawirusa, co potwierdzają amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) oraz WHO.
Jeżeli chodzi o hydroksychlorochinę, początkowo amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na podawanie tego leku w trybie nagłym pacjentom hospitalizowanym z powodu COVID-19. Jednakże w połowie czerwca FDA cofnęła swoje zezwolenie z powodu braku dowodów na to, że hydroksychlorochina rzeczywiście jest pomocna w leczeniu koronawirusa.
Badania nad skutecznością hydroksychlorochiny w leczeniu koronawirusa prowadziły również m.in. WHO i amerykański Narodowy Instytut Zdrowia. W czerwcu badania zostały jednak wstrzymane, gdyż nie stwierdzono skuteczności leku ani jego wpływu na obniżenie liczby osób zmarłych na COVID-19. Ponadto stosowanie tego leku u chorych mogło nieść za sobą poważne skutki uboczne, takie jak problemy z sercem, nerkami czy wątrobą.
Jak podaje WHO, potencjalnie skuteczne w leczeniu koronawirusa mogą być Remdesivir, Lopinavir/Ritonavir oraz Lopinavir/Ritonavir podawany razem z Interferonem beta-1a. Obecnie jednak najczęściej stosuje się leczenie objawowe.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem?
Na stronach rządowych dostępny jest film z poradami jak zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.
- Należy dbać o swoją odporność.
- Często myć ręce wodą z mydłem bądź dezynfekować je płynami z alkoholem o stężeniu minimum 60 proc.
- Unikać dotykania oczu, nosa i ust nieumytymi rękami.
- Unikać podawania dłoni na powitanie.
- Unikać zatłoczonych miejsc.
- Unikać zbliżania się do innych osób na odległość mniejszą niż 1,5 metra.
- Zakrywać nos i usta zgiętym łokciem bądź chusteczką higieniczną przy kichaniu i kasłaniu.
- Regularnie dezynfekować powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, biurka czy włączniki świateł.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter